avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1068 soluții astăzi
Forum Activitate mona11

Activitate mona11

Sunt angajata intr-o institutie publica(deconcentrata),in urma unui concurs de pe 01.08.2004.Ulterior pe 11.11.2004 am sustinut un nou concurs,explicandu-mi-se ca primul concurs fusese organizat pt ocuparea unui post,cel de-al doilea pt ocuparea unei functii.In urma promovarii si celui de al doilea concurs am fost numita functionar public debutant(desi aveam vechimea necesara de un an).Pe 11.11.2005 am devenit functionar public definitiv-consiler I asistent treapta 3.Incepand din 2007 am depus nenumarate cereri (la care nu am primit niciodata raspuns) pt avansarea in treapta.Pe 01.07.2008 in am fost avansata( in sfarsit) consilier I asistent 2..Mentionez ca nu mi s-a raspuns la nici o cerere pe care am facut-o, decat verbal si cu raspunsuri din partea responsabilului RU de genul-nu exista legislatie de promovare,te-am avansat anul trecut,nu ti-am dat treapta pt ca nu a vrut conducerea,vrei avansare cand in institutie exista angajati contractuali pe perioada determinata care nu se stie daca vor mai avea serviciu sau nu,etc.In tot acest timp angajati cu un singur an de vechime in institutie au fost avansati in treapta in mod exceptional,desi au facut subiectul unor anchete in comisia de disciplina sau au primit la evaluarea anuala calificativul"bine" #-o.As dori sa stiu cand as putea participa la un concurs de promovare in grad profesional si care este legislatia in acest sens pt a putea contracara raspunsul tipic din partea responsabilului RU-degeaba citesti legislatie ca nu stii sa coroborezi!
Va multumesc.