avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 362 soluții astăzi
Forum Activitate catabrab

Activitate catabrab

Răspuns la discuția desfiintare post
Decizia de modificare a organigramei e aprobata de consiliu. Evaluarea postului pe care am fost numit temporar este data tocmai pt a putea gasi o portita de a obtine concedierea "legal", si nu pt ca ma vrea in unitate. Momentan n-am primit decat decizia de numire pe postul temporar si decizia prin care sunt instiintat ca va avea loc evaluarea in data de ... Ce se poate intampla daca intru in concediu medical si nu ma prezint la evaluare din motive medicale ? Ma poate da afara pe acest motiv ? Sau cat timp sunt in cncediu medical nu ma poate concedia ( desi acum inteleg ca sunt pe perioada determinata pana la evaluare )?
Practic angajatorul decide unilateral desfiintarea postului si numirea pe post temporar (pasul urmator fiind concedierea ) fara ca angajatul sa poata face ceva...si asta legal ?! fara preaviz, fara act aditional semnat...doar cum a intuit Dl. tudorvaleriu - "pe motive politice". contractul meu de munca mai e inca in vigoare pe perioada nedeterminata ( neavand inca act aditional ) insa pe un post desfiintat ?
multumesc anticipat pt sfaturi
Buna ziua,
va rog daca se poate sa ma ajutati , am nevoie urgent de un sfat in problema urmatoare: sunt angajat pe un post de conducere la o institutie de stat ( regie autonoma ) si postul meu a fost desfiintat printr-o organigrama de reorganizare facuta de director. Nu am primit preaviz si nici nu am semnat nimic. PRintr-o decizie ulterioara, am fost numit prin decizie interna si cf art 17 alin 1 lit d si art 41 alin 3 din codul muncii pe un post nou infiintat pe perioada determinata pana la o evaluare interna a personalului ( scopul nu e cel real, de evaluare ci de obtinere a concedierii ). Precizez ca nu am semnat nici un act aditional sau altceva. Este legala procedura lor ? Ce se poate face in aceasta situatie ? Care e situatia mea acum, sunt angajat pe perioada nedeterminata pe un "post desfiintat" cf contractulu imeu de munca ? sau pe perioada determinata pe acest post nou infiintat pt care nu am semnat nici un act aditional sau altceva ?