avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 618 soluții astăzi
Forum Activitate RO_Diana

Activitate RO_Diana

Răspuns la discuția vecini care nu au ce face!!!
Wow, merci frumos pt reply-ul rapid! :)
Vestile nu sunt prea bune...o sa incerc sa imi gasesc in alta parte, de data aceasta cu contract de inchiriere...
Inca o data multumesc!
Răspuns la discuția vecini care nu au ce face!!!
Am niste vecini de toata splendoarea, mancai-ar mama de curatei, in fiecare dimineata si seara ei isi scutura toate paturile, cearsafurile, tot ce le pica in mana! Fara a se mai pune la socoteala zgomotul care il fac indiferent de ora. Eu m-am mutat in acest bloc acum 4-5 luni cu chirie. Am tot tacut, mi-am pus dopuri in urechi, ma amageam in fel si chip ca poate maine o sa fie mai bine.
Pana in dimineata aceasta cand pur si simplu nu am mai suportat si in timp ce imi umpleau pervazul ferestrei cu pretiosul lor praf, l-am spus sa se uite putin la ceas, daca nu are somn, sa mearga la biserica (Astazi e Sf. Treime). O taranca gheboasa care incepuse sa se crizeze in fel si chip...am ramas pur si simplu uimita si i-am spus "Aveti o varsta, ar fi trebuit sa stiti ce inseamna respectul celor din jur" Credeam ca o dau gata, de unde....mai tare scutura si aspira si trantea prin casa...Dupa atata amar de vreme de abtineri, nu am mai putut si iar i-am spus "Acum inteleg de ce faci curat la aceasta ora, la cat praf ai in casa". Pe "gospodina" a ofensat-o acest lucru, pe mine nu m-a ofensat faptul ca platesc chirie si tot ce cer este un minim de bun simt! Trebuia sa stiu ca "asa este la bloc, draga, daca nu iti convine muta-te la casa la munte"......Mddaaa....eu sunt o persoana intelegatoare, dar cand vad obraznicie impinsa la maxim, then, it's time for revenge!!!
As fi depus o plangere la Administratie, problema este ca nu am contract de chirie aici....:(
Colegii mei de apartament mi-au reprosat ca nu trebuia sa ii spun nimic acelei taranci de deasupra, ca ea are mai multe drepturi ca noi...Insa nu sunt de acord, atata timp cat respect pe cei din jur, si eu vreau sa fiu respectata, plus ca am s i eu drepturi atata timp cat sunt la zi cu intretinerea si chiria o platesc lunar.
Mi-e teama ca taranca sa nu inceapa de acum inainte sa faca dinadins mai mult zgomot, tocmai pt ca stie ca stam cu chirie fara contract :( Propietarul nostru este un tip super ok si nu as vrea sa ii cauzam probleme...eu vreau doar ca printr-o modalitate legala sa o oblig pe a vita fara bun simt sa imi respecte un minim de drept. M-am saturat sa nu mai pot dormi cand vin obosita de la serviciu sau sa nu pot deschide geamul din cauza prafului cauzat de ea. Eu mereu trebuie sa ma culc dupa ce se pune doamna in pat, geamul nu il pot tine deschis mereu, plus ca se mai si cearta cu barbatul ei...o familie de nimic, ce mai! S-au vazut la oras si nu le mai ajunge nimeni la nas.
Va rog sa imi iertati limbajul, dar mi-au ajuns noptile nedormite; ca sa pot dormi si eu ca lumea dupa o saptamana de stress, trebuie sa plec in orasul meu natal...i acolo imi sperii familia cu cearcanele si prin faptul ca mai tot timpul mi-l petrec in pat. Am nevoie de sfatul dumneavoastra! Am doar 23 de ani si simt ca o iau razna cu nervii