avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... vecini care nu au ce face!!!
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

vecini care nu au ce face!!!

Buna ziua,
Am si eu probleme foarte mari legate de vecina de sub mine. D-na are in jur de 60 de ani, este necasatorita si are un baiat de 28 de ani care nu locuieste cu ea. Eu locuiesc in Bucuresti de 2 ani, insa odata pe luna vin la parintii mei acasa, in Galati si din start dau de vecina.
Problemele care ar fi?
1. Cum ajung acasa imi place sa dau drumu la muzica, insa nu foarte tare, cum spune vecina. Am 2 camera. eu dau drumu la muzica in sufragerie, mama din bucatarie nu aude, insa vecina e deja terorizata. si
2. Patul in care dorm, e vechi. nu vor ai mei sa-l schimbe, scartaie. Vecina mea spune ca eu am treaba .... seara de seara!
Rugamintea mea la dvs este: ce pot face in aceste 2 situatii?
Care este intervalul orar in care pot asculta muzica, sa zicem putin mai tare?
Iar cu patul ... nu cer vreo rezolvare .... doar sa-mi schimbe vecina patul.
Nu credeti ca femeia sufera de singuratate?
buna!
am avut si eu aceeasi problema ca tine. tot timpul venea la usa mea sa-mi spuna ba ca joc fotbal in casa, ba ca ascult muzica, etc. sunt mutata de 6 ani in blocul asta de pensionari , care nu stiu altceva decat barfa si iar barfa.
pana intr-o zi, cand am inceput sa urlu la ea sa ma lase in pace, ca altfel o dau in ,, judecata pt hartuire" si i-am zis sa nu mai stea cu borcanul la perete sa asculte. asta in fata catorva vecine. i-am mai zis ca o sa ma mut si o sa vand unor rromi, sa vad atunci ce face. de atunci nu mai am probleme.
succes
Problema e ca aproape toti vecinii mei sunt pensionari si nu as avea cum s-o fac de ras. adica mai toti stau cu borcanele si asculta, sunt toata ziua pe vizor si trec pe lista cine a venit la cine, cat a stat si bineinteles ce s-a intamplat. Faza e ca numai d-na asta de sub mine are probleme cu muzica mea si crede-ma ca stau acasa maxim 4 zile pe luna.
este excelenta ideea cu amenintarea cu vindutul apartamentului la tzigani :D
ce minte diabolica ai avut, laura ;)
felicitari pentru bogata si inspirata imaginatie avuta !=D>
consider ca este cea mai buna solutie. daca mai aveti si oarece cunostinte din acest mediu cu care sa va afisati pe la bloc, chiar o puneti serios pe ginduri ;)
multa bafta !
camybya a scris:

1. Cum ajung acasa imi place sa dau drumu la muzica, insa nu foarte tare, cum spune vecina. Am 2 camera. eu dau drumu la muzica in sufragerie, mama din bucatarie nu aude, insa vecina e deja terorizata. si
2. Patul in care dorm, e vechi. nu vor ai mei sa-l schimbe, scartaie. Vecina mea spune ca eu am treaba .... seara de seara!
Rugamintea mea la dvs este: ce pot face in aceste 2 situatii?
Care este intervalul orar in care pot asculta muzica, sa zicem putin mai tare?
Iar cu patul ... nu cer vreo rezolvare .... doar sa-mi schimbe vecina patul.
Nu credeti ca femeia sufera de singuratate?

Ascultati muzica la un volum mai mic si vedeti daca mai vine la usa dv. Sau ascultati muzica la casti.
Dormiti jos si nu mai folositi patul.
Aceste solutii nu va costa nimic. Daca va permiteti faceti o lucrare de izolare a apartamentului si nu va mai aude nimeni. Dar costa.
Orele "de liniste" in blocuri este noaptea intre 22 si 8 dimineata, iar ziua intre 14 si 17. Dar nici in afara acestor intervale nu trebuie sa dam muzica mai mult de jumatate din cat poate aparatul normal, iar daca aveti boxe trebuie scazut volumul sub un sfert si in functie de boxe.
Multumesc pentru sfaturi. Ma scuzati ca va spun, insa cred ca sunteti de partea vecinei mele. In casa mea sa dorm pe jos pentru ca o deranjez pe vecina? sa nu pot asculta muzica pt ca o deranjez pe vecina? sa nu pot avea musafiri ca o deranjez pe vecina? oare copii voi avea voi sa fac, sau tre` s-o intreb pe vecina inainte? ce spuneti?

Alte discuții în legătură

Deranjat in timpul noptii de partidele de sex ale vecinului de la etajul inferior tasya tasya Buna ziua. Ma confrunt cu o situatie oarecum comica, dar nu prea. Stau intr-un apartament inchiriat, la etajul 1. La parter locuieste un cuplu cam de 30 ... (vezi toată discuția)
Probleme mari cu vecinul care... sforaie Lidiuca Lidiuca Buna ziua Am o mare problema cu vecinu care sta sub mine la et. I. Nici de un jumatate de an nu ne-am mutat aicea si in prima noapte cand am dormit ... (vezi toată discuția)
Vecin asculta muzica intre orele 18-21 on64 on64 Buna ziua. Am o problema cu un vecin de bloc care asculta muzica, aceasta auzindu-se si la mine in camera, nu foarte tare, insa pe mine ma deranjeaza. Nu ... (vezi toată discuția)