avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1449 soluții astăzi
Forum Activitate bogdangabriel69

Activitate bogdangabriel69

Buna ziua,
Dintr-o mare lipsa de judecata si o mare doza de prostie ma gasesc si eu in situatia de a avea dosar penal.
Facind cumparaturi la Bricostore am remarcat cum o persoana destul de prezentabila inaintea mea a mototolit un ambalaj la un produs pe care apoi l-a pus inapoi pe raft. Am luat dupa el produsul pe care l-am scos din ambalajul aproape deschis etc.
La trecerea de linia caselor am fost oprit si dus la incaperea specifica am recunoscut fapta si am achitat produsul (60 ron). In incaperea respectiva era si domnul vazut anterior (la fel de incostient ca mine intrucit amindoi avem o situatie materiala satisfacatoare) in prezenta unui jandarm.
Am dat declaratiile de rigoare iar jandarmul ne-a comunicat ca ni se va intocmii dosar penal pentru furt (flagrant- proba video) dar probabil vom plati doar o amenda administrativa dupa ce vom fi chemati prima oara la politie sa dam alte declaratii si parchet dupa cca 4-5 luni. Asta la mine deoarece domnul precedent fiind grabit a semnat totul in alb si a plecat.
Mentionez ca nu am cazier (nici macar o amenda auto) si nu am mai avut deaface cu politia pina acum. Sunt constient ca am facut o prostie cit mine de mare si trebuie sa platesc, am citit pe forumuri tot ce se putea citi (nu mai am somn de la incident) dar as dori sa aflu raspunsul la urmatoarele intrebari:
1. In situatia recuperarii prejudiciului magazinul se va constitui in parte la proces?
2. La ce sa ma astept in continuare si daca o sa am cazier?
3. In situatia in care angajez un avocat ( si in ce moment al derularii dosarului) acesta poate grabii solutionarea dosarului in favoarea mea?
4. Ma vor mai chema la politie in situatia in care am dat deja declaratii la producerea incidentului?
Mentionez ca deja stiu ca este tardiv sa ma gindesc dat fiind gravitatea faptelor dar am un serviciu stabil si o functie pe care dintr-o incostiienta le-as putea pierde.
Stiu ce s-a mai discutat pe acest site dar unele posturi par fi vechi de cca 2 ani asa ca va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Cu stima.