avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 267 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... furt calificat hipermarket va rog ajutati-ma
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

furt calificat hipermarket va rog ajutati-ma

Salutare

Am si eu o problema am 20 de ani sunt student la bucuresti si acum exact 4 saptamani am furat din tr-un hipermarket bucurestean mancare in valoare de aprox 900 de mii de lei

Am fost prins de paza magazinului care a chemat politia. Am restituit paguba magazinuluiin aceasi zi. Nu ma prea picep la drept. Acum mi s-a intocmit dosar de incepere a urmaririi penale ceva cu furt calificat flagrant. Nu am antecedente.

Ce mi se va intampla? De o luna nu mi-a venit nici o citatie acasa(domiciliul meu este in provincie) sau nimic... Acum stau in bucuresti la camin. Buletinul l-am dat politiei pentru a mi se face flotant.

Intrebari:

1.Pot face cumva ca citatia sa imi vina la bucuresti cand vine daca va veni pentru ca acasa parintii mei sunt in spania si nu ar avea cine sa o ia oricum.

2. Ce pedeapsa pot primi? Pot scapa doar cu o amenda?

3. in fata angajatilor magazinului nu mi-am dat datele adevarate de pe buletin ci altele false iar acelea de pe buletin le-am dat doar politiei? poate constitui acest lucru o circumstantza agravanta?

4. am platiti hypermarketului in cauza o amenda de 600 de mii de lei vechi pt care nu am primit chitantza.Politia a spus ca nu au voie sa faca asa ceva dar totusi daca nu o plateam nu mi-ar fi dat chiatanta pe care trebuia sa o dau politiei pentru a confirma recuperarea in totalitate a bunurilor. E legal asa ceva?
Puteti sa mergeti la organele de cercetare sa dati adresa la care stati pentru a primi orice citatie in legatura cu cazul dvs.
Cu magazinul pana la urma este ok daca nu se constituie parte civila si se constata ca s-a recuperat paguba.
Este ok ca v-ati legitimat la politie.
Acum cel mai bine este sa nu lasati totul balta ci sa va prezentati acolo ori de cate ori este nevoie.
Neavand antecedente penale o sa scapati destul de ieftin.



Puteti sa mergeti la organele de cercetare sa dati adresa la care stati pentru a primi orice citatie in legatura cu cazul dvs.


Adica sa ma duc la sectia de politie cu pricina si sa le explic situatia? Cu cine sa vorbesc acolo? Cu domnul de m-a anchetat?


Acum cel mai bine este sa nu lasati totul balta ci sa va prezentati acolo ori de cate ori este nevoie.
Neavand antecedente penale o sa scapati destul de ieftin.


Puteti dezvolta aceasta idee va rog ... ce mi se va intampla mai exact? Va rog frumos chiar sunt preocupat. Mi se va intocmi un dosar penal? Voi plati amenda? Voi merge la penitenciar? Care sunt consecintele averii unui dosar penal asupra carierei etc?
Urmnareste indeaproape evolutia dosarului. E bine sa-ti iei si un avocat, care sa te reprezinte. Daca se va sustine incidenta art 18 indice 1 cod penal, adica faptul ca fapta nureprezinta infractiune, intrucat prin atingerea minima adusa valorilor sociale aparate de lege si prin continutul ei concret, este lipsita de importanta si nu are gradul de pericol social al unei infractiuni. In acest caz ai putea scapa numai cu o amenda cu caracter administrativ prevazuta de art 91 cod penal. Si ar fi cel mai fericit caz.
Daca nu e bine sa se ceara suspendarea conditionata a executarii pedepsei, sper sa mearga, avand in vedere faptul ca fapta ta este pedepsita deart 208-209 codul penal cu 3 pana la 15 ani de inchisoare. Daca vei fi condamnat cu inchisoarea de pana la 3 ani cu suspendare conditionata, nu vei intra in penitenciar, ci iti vei ispasi pedeapsa in afara, respectand anumite reguli, insa vei avea cazier pe toata perioada executarii pedepsei si dupa aceea , daca nu vei savarsi alta fapta penala, pana la reabilitare, in functie de durata pedepsei.
Merge suspendarea conditionata.
Ideea este ca trebuie sa mergeti acolo la cine v-a anchetat sa intrebati ce se mai intampla cu dosarul.
Oricum dosarul de urmarire penala va fi inaintat la parchet si veti fi audiat de procuror.
Acum depinde de procuror.
Daca sunteti foarte nelinistit angajati-va un avocat care sa va reprezinte.
Eu nu cred ca o sa faceti inchisoare efectiv dar, asa cum a spus si colega mea, puteti sa scapati si cu o amenda administrativa.
hipermrketul nu se va constitui ca parte civila. Asta stiu sigur. Va mai fi o citatie? Va mai fi o audiere? Cine sa ma acuze daca nu exista o parte vatamata? Poate sunt intrebari stupide dar v-am spus ca nu ma prea pricep la drept.

Alte discuții în legătură

Cum pot proceda ca sa scap de dosar penal, resultat dintr-o intamplare nefericita mircea2014 mircea2014 Buna ziua, Va spun de la inceput ca stiu cam am gresit si am recunoscut de la inceput ca am gresit, dar ieri am avut o zi deloc buna. Pe scurt, pe ... (vezi toată discuția)
Furt din supermarket damiannatasa damiannatasa daca esti prins de catre ageenti de paza de la supermarket cu produse neachitate asupra ta si ulteror le achiti si chea]ma politia ce se intampla a fost o ... (vezi toată discuția)
Furt Leylia Leylia Acum ceva timp mi s-a intocmit un dosar penal pentru inf de furt. Pe data de 18 ianuarie am fost chemata s adau o declaratie la politie, iar peste 1 luna am ... (vezi toată discuția)