avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Activitate mathy

Activitate mathy

buna ziua,

va solicit un sfat in legatura cu urmatoarea speta: tatal meu a desfasurat activitate independenta ca expert contabil, impozitul fiind stabilit pe baza venitului estimat, urmand a se efectua plati trimestriale si apoi, la sfarsit de an, pe baza venitului realizat se stabilea suma de plata sau de recuperat.
in 2008, in urma decesului tatalui meu in nov. 2007, am intocmit declaratia de venit si am depus-o la administratia financiara impreuna cu o cerere de inchidere dosar si registre fiscale, cerere ce a fost acceptata, registre inchise, functionara care gestiona activitatea tatalui eu comunicandu-mi totodata verbal ca nu mai este nicio procedura de urmat si ca totul se va inchide.
la inceputul anului 2009 am primit o adresa de la administratia financiara in care se comunica suma de restituit de catre stat pentru impozitul platit in plus aferent anului 2007.
mergand inca o data la administratie, am primit vestea ca tatal meu avea datorii neachitate catre administratia financiara incepand cu 2001-2002, si anume nu achitase platile cu caracter anticipat pentru impozitul pe venit.
nu am gasit in documentele tatei chitante aferente, prin urmare nu pot demonstra daca a fost platit sau nu. in acelasi timp, mergand pe varianta ca nu au fost platite, consider ca nici diferenta stabilita ca fiind achitata in plus nu a fost ridicata.

am depus in februarie 2009 o noua cerere catre administratia financiara prin care solicitam sa se calculeze restantele la nivelul venitului realizat si nu cel estimat si sa mi se anuleze penalitatile calculate de la momentul inchiderii registrelor fiscale pe motiv ca nu am fost informata in acest sens si as fi platit restantele inca de atunci.

pe data de 3 iunie am primit prin posta (scrisoare simpla, fara confirmare de primire) o adresa datata martie 2009 (nu pot crede ca posta romana a ratacit pt 3 luni aceasta scrisoare!) in care era doar mentionat soldul creantei si restantei calculate. nicio alta mentiune.

solicitarea mea catre Administratia Financiara era destul de simpla: sa se calculeze impozitul datorat aferent veniturilor efectiv realizate si penalitatile aferente excluzand cele din ultimul an pentru ca din vina lor nu am fost informata si nu impozitul calculat la nivelul venitului estimat (intotdeauna venitul realizat a fost mai mic decat cel estimat).

va rog un sfat: exista temei sa merg mai departe in conditiile in care nimeni de la administratia financiara nu este dispus sa verifice situatia in amanunt sau sa achit datoria deoarece solicitarea mea este mult prea complicata ?

multumesc anticipat si astept cu nerabdare opinia Dvs.