avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate icsys

Activitate icsys

Răspuns la discuția Declarare microintreprindere
Multumesc frumos pentru raspunsuri :)

Si acum mi-am adus aminte de inca un lucru: Exista o interdictie legala ca firma la care lucrez sa incheie un contract sau sa cumpere bunuri de la firma mea (serviciile/bunurile oferite de firma mea corespund, bineinteles, domeniului in care lucrez la firma la care sunt angajat)? Tin sa precizez insa ca deciziile de achizitie (aprobarea lor) sau semnarea de contracte apartin Directorului general, care este administratorul firmei la care sunt angajat.
Cum spuneam si in alt topic, doresc sa imi deschid un SRL in care sunt unic asociat, pe care sa il declar microintreprindere.
Una din conditii este sa am minim un angajat. Am inteles din alte topicuri ca eu pot fi si administrator si angajat al firmei mele. Problema intervine acum:
Eu sunt deja angajat la o alta firma cu carte de munca si as dori deocamdata sa ramana situatia asa cum este. Ca atare nu ma pot angaja cu carte de munca la firma mea. In cazul in care fac un contract de colaborare (sau conventie civila de prestari servicii cum au denumit-o contabilul si cu fata de la HR de la firma la care lucrez in prezent) mai pot declara firma microintreprindere? Sau este obligatoriu sa ma angajez cu carte de munca la propria firma?
Răspuns la discuția sediu social
Intru si eu in aceasta discutie cu o intrebare: Doresc sa imi deschid o microintreprindere si sediul social il voi stabili in apartamentul in care proprietari sunt: eu - 12,5%, fratele meu - 12,5% si mama - 75% (conform succesiunii). Este suficient ca sunt trecut ca si copropietar sau trebuie sa inchei contract de comodat si cu ceilalti doi coproprietari (mama si fratele)?