avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 734 soluții astăzi
Forum Activitate fax

Activitate fax

Buna ziua. Am cumparat in anul 2016 un apartament cu 2 camere (cu acte notariale, tot ce trebuie, legal...). Imi aduc perfect aminte ca in anul 2016 vechiul proprietar a trebuit sa aduca la notar adeverinta ca nu are datorii catre Administratia blocului si a adus. De curand am aflat ca Apa Nova a pus poprire pe contul Administratiei blocului pentru datorii de dinainte de anul 2016 (am inteles ca un locatar a platit direct catre Apa Nova consumul lui de apa si nu i-a fost luat in calcul...asa se vorbeste "pe la colturi"). In fine adevaratul motiv nu am eu de unde sa il stiu, cert este ca eu cand am cumparat apartamentul a existat adeverinta la Notar de la Administratia blocului ca vechiul proprietar nu are datorii...Acum firma care administreaza blocul ar dori sa achite acea datorie imensa (e vorba de vreo 500 milioane LEI...cu penalitati si ce au mai zis ei acolo...). Intrebarea mea este: daca eu nu amfost proprietar anterior anului 2016 si datoriile sunt din trecut, pot sa nu platesc aceasta datorie care nu mi s-a adus la cunostiinta de catre Asociatia de locatari in anul 2016 cand am cumparat blocul ? Asociatia de locatari sustine ca sunt obligat sa platesc, parerea mea este ca nu am cum sa platesc datorii facute de catre altii cand nu detineam acest bun (apartament). Ce as putea face ? Multumesc !