avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Activitate giuliag

Activitate giuliag

Răspuns la discuția Accident cu vatamare corporala
Multumesc tuturor celor care au raspuns problemei mele .
Buna ziua ,am si eu o problema :mama mea a avut un accident de masina acum 2 saptamani.S-a desfasurat dupa cum urmeaza :ea vira la stanga ,legal si un alt sofer din spate nu a vazut ca ea semnalizeaza sa faca stanga,vroia sa o depaseasca , si a lovit-o din plin ,tin sa mentionez ca din masuratorile politiei el este cel vinovat dearece :
1. Era trecere de pietoni si nu ai voie sa depasesti pe trecere
2 Avea peste 70 km/h in localtate .
In urma accidentului mama are clavicula rupta, cu imobilizare de cel putin o luna (fara spitalizare ). Este deschis proces penal pe numele lui dar se recomanda impacarea .Masina mamei este grav avariata (avand in vedere ca este Dacie veche ).El s-a oferit sa ii dea mamei 500 e care mie m se par enorm de putin avand in vedere ca ea o luna de zile este imoblizata fara a mai putea munci ,ca nu mai are masina etc .Acum intrebarea: in urma unui proces penal ea va primi despagubiri sau doar el pedeapsa ? In proces se poate arata ca mama a fost vinovata (din moment ce politia i-a suspendat lui permisul ,el da asigurarea etc ) ? De la politie am inteles ca in paralel cu procesul penal se deschide si proces civil ,ce inseamna asta ?
Va multumesc anticipat tuturor celor care ma pot ajuta .