Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident cu vatamare corporala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident cu vatamare corporala

Buna ziua ,am si eu o problema :mama mea a avut un accident de masina acum 2 saptamani.S-a desfasurat dupa cum urmeaza :ea vira la stanga ,legal si un alt sofer din spate nu a vazut ca ea semnalizeaza sa faca stanga,vroia sa o depaseasca , si a lovit-o din plin ,tin sa mentionez ca din masuratorile politiei el este cel vinovat dearece :
1. Era trecere de pietoni si nu ai voie sa depasesti pe trecere
2 Avea peste 70 km/h in localtate .
In urma accidentului mama are clavicula rupta, cu imobilizare de cel putin o luna (fara spitalizare ). Este deschis proces penal pe numele lui dar se recomanda impacarea .Masina mamei este grav avariata (avand in vedere ca este Dacie veche ).El s-a oferit sa ii dea mamei 500 e care mie m se par enorm de putin avand in vedere ca ea o luna de zile este imoblizata fara a mai putea munci ,ca nu mai are masina etc .Acum intrebarea: in urma unui proces penal ea va primi despagubiri sau doar el pedeapsa ? In proces se poate arata ca mama a fost vinovata (din moment ce politia i-a suspendat lui permisul ,el da asigurarea etc ) ? De la politie am inteles ca in paralel cu procesul penal se deschide si proces civil ,ce inseamna asta ?
Va multumesc anticipat tuturor celor care ma pot ajuta .
mama dvs. , in calitate de parte vatamata, se poate constitui parte civila in procesul penal, prin aceasta cerand recuperarea prejudiciului suferit in urma accidentului.
giuliag a scris:

Buna ziua ,am si eu o problema :mama mea a avut un accident de masina acum 2 saptamani.S-a desfasurat dupa cum urmeaza :ea vira la stanga ,legal si un alt sofer din spate nu a vazut ca ea semnalizeaza sa faca stanga,vroia sa o depaseasca , si a lovit-o din plin ,tin sa mentionez ca din masuratorile politiei el este cel vinovat dearece :
1. Era trecere de pietoni si nu ai voie sa depasesti pe trecere
2 Avea peste 70 km/h in localtate .
In urma accidentului mama are clavicula rupta, cu imobilizare de cel putin o luna (fara spitalizare ). Este deschis proces penal pe numele lui dar se recomanda impacarea .Masina mamei este grav avariata (avand in vedere ca este Dacie veche ).El s-a oferit sa ii dea mamei 500 e care mie m se par enorm de putin avand in vedere ca ea o luna de zile este imoblizata fara a mai putea munci ,ca nu mai are masina etc .Acum intrebarea: in urma unui proces penal ea va primi despagubiri sau doar el pedeapsa ? In proces se poate arata ca mama a fost vinovata (din moment ce politia i-a suspendat lui permisul ,el da asigurarea etc ) ? De la politie am inteles ca in paralel cu procesul penal se deschide si proces civil ,ce inseamna asta ?
Va multumesc anticipat tuturor celor care ma pot ajuta .

In cererea de constituire de parte civila,astfel cum a stipulat si d-na consilier,mama dvs.trebuie sa arate cuantumul despagubirilor pe care le solicita atat pentru repararea masinii avariate,dar in principal cheltuielile ocazionate de ingrijirea sa,medicamente,deplasari la doctori,consumabile medicale(pansamente,bastoane ,carje,etc.),masaje,gimnastica recuperare.De asemenea poate solicita daune morale.In acest sens exista decizia penala nr.1387/14.02.2002 a I.C.C.J/Sectia Penala.Daunele morale decurg din prejudicile morale suferite ca urmare a unei eventuale internari in spital,interventiii chirurgicale,perioada de imobilizare,lipsa de participare la viata social-culturala,efortul suplimentar depus la activitatile cotidiene(mersul cu carje,baston,etc.),traumele fizice si psihice suferite,eventuale sechele post-traumatice care afecteaza viata de familie comparativ cu situatia anterioara vatamarii.Toate acestea se dovedesc in instante prin probatoriile administrate,acte,expertiza medico-legala,audierea unor martori pe situatia de fapt si pe cea a despagubirilor.Este recomandabila angajarea unui aparator.
giuliag a scris:
De la politie am inteles ca in paralel cu procesul penal se deschide si proces civil ,ce inseamna asta ?

Nu se deschide un alt proces (civil).In cadrul procesului penal deschis din oficiu fiind si vatamari , solicitati constituirea ca parte civila , pentru a solicita despagubiri de la vinovat/asigurator pentru daunele materiale +medicale+morale pricinuite de invinuitul care in proces va raspunde penal (pedeapsa) pentru fapta de a accidenta victima.
Pe scurt: in penal se stabilesc pedepse pentru fapte; in civil se stabilesc sumele care sa le plateasca vinovatul pentru distrugeri/vatamari.
Prin judecarea in proces penal, se pot (la cerere) judeca/stabili si sumele datorate de urmarile faptei comise cu vinovatie.
nucu$, utilizator
Multumesc tuturor celor care au raspuns problemei mele .
Buna seara.
Am si eu o intrebare. am zis sa scriu aici ca sa nu mai deschid un alt subiect.
deci: in aprilie 2008 eram pe trotuar cu fetita mea.asteptam sa trecem strada. in timp ce asteptam aa vut loc o coleziune intre 2 masini. drept rezultat una dintre ele a venit peste mine si fiica mea pe care o tineam in brate.am fost internata de urgenta in spital dar nu am stat decat 3 zile. fata mea nu au internat-o pt ca nu era cazul.dar a doua zi era plina de vanatai si nu a putut merge timp de aproape 2 sapt. dar nu asta e pr acum. primul proces a inceput abia in luna februarie 2009 si nici in ziua de azi nu am reusit sa ne intelegem la o suma pt daune morale si fizice pt mine. mentionez ca fiica mea nu este trecuta decat in plangerea mea impotriva celor care au provocat acceidentul.eu am cerut 2000 euro .cine a provocat accidentul a vrut sa imi ofere 1500 ron. deci s-a intamplat asa: accidentul a avut loc intr-o intersectie unde o masina avea STOP si nu l-a vazut, a intrat in masina care venea din partea dreapta, s-au ciocnit si cel din dreapta fiind un minor fara permis normal a dat peste mine si fata. ne-am rostogolit de 2 ori pe capota si pe fata am luat-o de sub masina.eu tin minte ca masina venea spre mine, am dat sa fac un pas inapoi dar nu am mai avut timp.apoi cand mi-am revenit eram langa masina pe jos si cautam fata disperata.
Azi am fost contactata de asigurarea masinii care a provocat accidentul , si mi-au spus ca suma de 2000 euro e prea mare. si maine trebuie sa ii sun sa imi spuna la ce suma ma incadrez in cadrul asigurarii lor OTP garancia.
expertiza spune ca vina mare este a celui care a venit peste mine pt ca era fara carnet si nu a stiut cum sa evite accidentul.
sper ca m-am facut putin inteleasa si sa imi spuneti daca suma de 2000 euro e prea mare sau ...
Multumesc.

ps. deci am 3 zile de spitalizare plus inca 12 zile acasa.dar eu am suferit mult mai mult pt ca am stat cu piciorul in ghips o luna apoi am mers cu baston. mi s-a atrofiat muschiul de la picior. am avut entorsa de gradul 2.
Crissy_ro, utilizator