avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1589 soluții astăzi
Forum Activitate alinebarbu2

Activitate alinebarbu2

Si inca ceva vreau sa intreb. Exista un termen limita pt a actiona in contencios administrativ si cum se procedeaza pt a innainta actiunea, tb sa ai avocat, tb sa faci sesizare, tb sa dai in judecata, nu am idee cum se procedeaza.
Am fost la primarie si am vazut dosaru care sta la baza autoriz de constructie si acolo ei se obligau sa puna niste martori de sticla pe casa mea pt a vedea daca este afectata de sapaturile lor.Nu au facut acest lucru si de aici inteleg ca nu exista nici o expertiza facuta care sa dovedeasca ca nu vom fi afectati daca construiesc pe hotar. Tot timpul ne-au spus ca ei au acordul ns la dosar si au si studiu de insorire dar ca nu ni le pot arata deoarece aceste documente se afla in dosarul de la primarie. Cred ca daca ar fi existat o expertiza ar fi fost atasata la dosarul care sta la baza autorizatiei de constructie si daca ar fi fost facuta vreo expertiza la teren ar fi stiut ca acolo unde sapa pt fundatie se afla o alta fundatie ff veche, dar acest lucru a fost o surpriza pt ei fiind si motivul pt care au oprit temporar lucrarile. Sper sa fie o lege si de partea ns si sa rezolvam aceasta problema.
Abia ieri am primit raspuns la sesizarea facuta la primaria sect 1 si in care ne anunta ca ei nu pot anula autorizatia de constructie si ca acest lucru se poate face doar in contencios administrativ. Nu stiu ce demersuri trebuiesc facute, cum se procedeaza pt a incerca anularea acestei autorizatii in contencios administrativ.
am facut si asta dar ne-au zis ca nu este treaba lor din moment ce exista o autorizatie de constructie valabila, doar traim in romania si drepturile oricui pot fi incalcate de orcine.
asta cu siguranta vom face dar o sa dureze 30 de zile pana vom primi raspuns si in acest timp vor avansa lucrarile de constructie si oricum nu ma astept la un raspuns favorabil din partea primariei avnd in vedere ca ei au emis autorizatia.
Primaria sect 1 a emis o autorizatie de constructie pt o cladire ce va fi construita pe hotar si care incalca flagrant mai multe norme de urbanism.(cladirea se invecineaza cu proprietatea mea)Am fost la primarie si am vazut dosarul ce sta la baza acstei autorizatii, si acesta nu cuprinde si acordul meu de construire pe hotar(pt ca mi l-am dat si nici nu il voi da vreodata). ce pot face ca aceasta autorizatie de constructie abuziva sa fie anulata/?(mentionez ca nu am resurese materiale pt a apela la un avocat)