avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Activitate anioana

Activitate anioana

1) am inteles ca sotii pot cumpara si intabula bunuri imobile ca bunuri proprii; atunci care este falsul in declaratii?
2) nu s-a declarat proveninta sumei; in contractul de cumparare scrie numai numele, cnp-ul si cumpar ca "bun propriu"
3) am inteles ca sotii nu pot vinde bunuri comune fara acordul celuilalt, dar acesta fiind un bun propriu pe ce motiv solicit eu anularea vanzarii?
4) constatarea si pronuntarea sanctiunii nulitatii relative este acelasi lucru cu actiunea in anulare a vanzarii?
multumesc d-na Stoica pentru interes, pentru mine inseamna mult, intr-un moment in care sunt cam debusolata...
cumpararea, ca si vanzarea ulterioara sunt facute la acelasi notar, ambele ca bun propriu; si intabularea s-a facut ca bun propriu; din cate stiu vanzarea unui bun propriu este legala; ma intrebam daca contractul de cumparare nu antreneaza vre-o forma de raspundere civila delictuala, a cumparatorului sau a notarului, deoarece este omisa starea civila a cumparatorului si imobilul se cumpara ca bun propriu
Buna ziua,

am aflat recent ca sotul meu a cumparat in 2002 o casa fara stirea mea; in contractul de vanzare-cumparare nu se specifica starea lui civila si cumpararea este "in nume propriu"; este legal asa ceva sau este un delict?
in 2007 a vandut-o, ca unic proprietar ce se afla, tot fara stirea mea;:stunned:; ce pot eu sa fac in aceasta situatie?