avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1010 soluții astăzi
Forum Activitate DDS

Activitate DDS

Răspuns la discuția Inregistrare divort in Romania
Multumesc mult pentru raspuns.
Actele nu au fost inregistrate niciodata la oficialitatile romanesti deoarece pana acum nu am avut nevoie.
Eu am intrebat la consulatul din NY si mi s-a spus ca nu este nevoie sa inregistrez intai casatoria trebuie doar sa depun si actul de casatorie o data cu sentinta de divort la judecatorie. Va copiez mai jos raspunsul exact:

"Pentru ca prima casatorie a fost desfacuta prin divort, nu mai faci recunoasterea casatoriei ci direct recunoasterea divortului, dar trebuie sa anexezi si certificatul de casatorie american legalizat cu apostila de secretarul de stat din statul in care a avut loc divortul si cu o traducere legalizata in limba romana"

Care este procedura corecta?

Nu imi este clar ce inseamna daca am revenit in tara de mai mult de 6 luni. Practic revin in fiecare an pentru cateva saptamani, de unde incep sa numar cele 6 luni.

Multumesc
Răspuns la discuția Inregistrare divort in Romania
Buna ziua,

Ma aflu intr-o situatie similara cu a doamnei de mai sus (astfel am ajuns pe acest forum) insa mai am cateva nelamuriri:

1) casatoria s-a produs in SUA, pentru a inregistra divortul (finalizat in SUA) este necesara intai inscrierea casatoriei, sau nu?
2) este necesar vreun document de acord de la fostul sot pentru inscrierea acestor documente, sau le pot face pe cont propriu?

Puteti sa-mi spuneti daca aceasta este lista completa a actelor necesare sau mai este nevoie de altceva?

1) certificat de casatorie cu apostila
2) fotocopie certificat de casatorie
3) traducere legalizata certificat de casatorie
4) sentinta de divort cu apostila
5) fotocopie sentinta de divort
6) traducere legalizata sentinta de divort

Copiile documentelor trebuie sa fie copii legalizate? Casatoria a avut loc in 2001 iar divortul in 2004, se mai pot transcrie, desi a trecut mai mult de 6 luni?

Cu multumiri,

DS