avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Activitate Alecsbv

Activitate Alecsbv

Astazi am vorbit cu fosta patroanna si i-am spus de salariul compensatoriu si a inceput sa imi spuna ca o sa vorbeasca si ea cu avocatii ei, se plangea la mine ca nu are bani ca tocmai a pierdut afacerea si mi-a platit doar zilele de concediu calculate la salariul din cartea de munca, unde aveam minnimul pe economie, dar salariul meu real era de 1600RON.Trebuia sa mai primesc si bonuri de masa pe 2 luni, dar se pare ca banii pe zilele de concediu este tot ce am primit. Ce sa fac in legatura cu salariul compensatoriu?
Repet...pentru ca aici ar putea fi o problema:in lina Mai am lucrat cu program normal pentru ca nu stiam k o sa fiu dat afara, iar pe 1 Iunie a venit cu preavizul pentru concediere care imi da dreptul la somaj, dar preavizul incepea din data de 14 Mai si l-am semnat.Cand am cerut banii si pe 20 de zile..cele din preaviz mi-sa spus ca am fost platit pe luna Mai, deci nu mai primesc bani, dar eu nu am avut nici un interes ca preavizul sa inceapa din 14 Mai.Asta inseamna ca am pierdut banii pe cele 20 de zile?
Buna ziua,
Pana la inceputul lunii acestea am lucrat la un magazin, din cauza unor probleme o alta firma a preluat magazinul si o parte din angajati, eu nu stunt printre ei..
Nelamurirea mea este urmatoarea: pe data de 1 iunie a venit cu preavizul la noi sa il semnam, data din preaviz era cu 20 de zile in urma, ceea ce inseamna ca pe data de 1 iulie, data la care l-am semnat se incheia.Pe luna Mai mi-am primit salariul.
Intrebarea mea este: Trebuie sa primesc si banii pe cele 20 de zile de preaviz? Pentru ca ei zic ca nu...si mi-au spus ca deja mi-am luat salariul pe luna Mai, dar eu nu am avut niciun interesc ca preavizul sa se semneze in conditiile astea.
Multumesc!!!!!!!