avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1434 soluții astăzi
Forum Activitate stefir

Activitate stefir

Buna ziua,
Am fost numit , din randul salariatilor, prin hotararea Consiliului Local , Adimistrator unic al unei societati pe actiuni de termoficare de interes public local. Actul constitutiv a fost modificat dupa numirea mea, in sensul ca au fost introduse prevederile ordonantei 222/2008 cu privire la indemnizatiile directorilor- ordonanta respinsa prin Legea 204/04.iunie 2004.
Prevederile acestei ordonante sunt introduse si in Contractul de mandat, in care, la capitolul drepturi salariale scrie ca "administratorul unic beneficiaza de o remuneratie lunara egala cu indemnizatia lunara acordata prin lege ( OG10/2008)pentru functia de viceprimar, fara alte sporuri si drepturi"
Avand in vedere ca in urma semnarii acestui contract de mandat venitul net ar urma sa scada (fata de cel avut ca dir.executiv), iar pentru neandeplinirea indicatorilor de performanta venitul se poate diminua cu pana la 30%, va rog sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac mai intai:
1) sa semnez contractul de mandat si apoi sa fac demersuri pentru modificarea actului constitutiv si contractului de mandat?
2)sa modific intai actul constitutiv, clauzele contractului si apoi sa-l inchei?
Va multumesc!