avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1714 soluții astăzi
Forum Activitate miha58

Activitate miha58

Răspuns la discuția se mai poate face ceva?
Multumesc pentru lamuriri. Cand ni se pare ca suntem nedreptatiti tindem sa gasim numai argumentele care justifica punctul nostru de vedere.
Cu stima.
Răspuns la discuția se mai poate face ceva?
Pai ce ar fi trebuit sa fac, sa cer un bilant contabil, o copie dupa contul de beneficii/pierderi...Am fost convinsa ca situatia e proasta... Si am aflat abia acum, dintr-un articol de ziar ca lucrurile nu stateau asa, si ca beneficiul a fost substantial. Patronul a luat dividende intr-un an cam 75% din valoarea capitalului social la momentul cumpararii.
Răspuns la discuția se mai poate face ceva?
Pai tocmai asta e problema, ca au trecut cele 30 de zile. La momentul la care mi s-a desfacut contactul nu stiam care este situatia economica a societatii. Credeam ca ea e precara. Acum am aflat ca lucrurile nu stateau asa, si ca a fost doar un pretext pentru a scapa de cativa salariati incomozi, mai precis 3.
Pe 18.11.2008 am primit un preaviz, prin care eram instiintata urmatoarele :"ca urmare a dificultatilor economice, scaderea comenzilor de pe piata si necesitatea rationalizarii cheltuielilor locul de munca ocupat de dumneavoastra...se desfiinteaza". A urmat decizia de incetare a contactului individual de munca, incepand cu data de 05.01.2009.
Desi eram sigura ca nu "dificultatile economice" erau cauza, ci cerintele mele in privinta respectarii legalitatii si a drepturilor salariatilor, avand in vedere "criza economica", care tocmai isi flutura stindardul, am lasat lucrurile asa cum erau.
Iata insa ca intr-un articol de saptamana aceasta, al unui ziar local, apare o informatie surprinzatoare. Pe parcursul anului 2008, societatea a obtinut un profit de 1.45 milioane de Ron, la o cifra de afaceri de 12,85 milioane Ron. Am asadar confirmarea ca doar motive subictive au dus tocmai la desfiintarea postului pe care il ocupam.
Intrebarea mea este daca pot face ceva in apararea drepturilor mele, data fiind situatia relatata, prin invocarea art.65, al.2 din Codul muncii, care spune ca "desfiintarea trebuie sa fie efectiva si sa aiba o cauza reala si serioasa".
Multumesc din suflet celor care vor avea rabdare sa citeasca aceasta relatare. Cu mii de multumiri celor care isi vor da o parere.