avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 926 soluții astăzi
Forum Activitate Maria A.

Activitate Maria A.

saptamana aceasta trebuie sa vina din concediu avocata care s-a ocupat si de procesul de divort. bineinteles, voi apela la serviciile ei.
valoarea bunurilor o aproximez la 120.000 lei, e pretul corect pe piata imobiliara (in aceasta zona) al apartamentului aflat in proprietate comuna. firesc, doresc 50% din valoare, am lucrat si toti banii mei au intrat in casa. uneori eu am fost singura care a sustinut financiar familia.
stiu cat m-ar costa evaluarea, am lucrat cu evaluatori, insa despre celelalte amanunte nu stiam mai nimic. din pacate, asa cum am mai spus, nu pot evita procesul.
dupa cate stiu, executarea este cea care impune o taxa raportata la valoarea bunurilor!
va multumesc inca o data:)
Din pacate nu pot evita procesul de partaj, fostul sot nu aceepta nici o intelegere.
Va multumesc mult pentru informatii, avokitten si Ioana S: imi sunt utile.:)
Cu stima, Maria.
Va salut pe toti cei care sunteti aici si ma bucur ca am dat de acest forum.
E adevarat, nevoia m-a adus aici... Concret, sunt in situatia de a incepe actiunea de partajare a apartamentului , bun comun cumparat impreuna cu sotul meu in timpul casatoriei (celelalte bunuri nu ma intereseaza, vreau sa simplific pe cat se poate acest proces). Au trecut 2 ani de la procesul de divort, doi ani in care am continuat sa platesc consumurile din locuinta, desi in aceasta perioada am locuit impreuna cu fiica mea in chirie; insa fiul meu, (care are 26 de ani) continua sa locuiasca "acasa", sunt 3 camere, el are o prietena si apartamentul pe care l-a cumparat el (cu credit) nu este inca modernizat.. Situatia tine cam de mult timp; simt ca nu mai am nervii si energia necesara, psihic, intalnirile cu fostul sot, (de care m-am despartit din cauza ca este alcoolic si violent), ma demoleaza.
Dupa cate stiu, trebuie sa platesc o taxa de timbru, un onorariu de avocat, evaluatorul si executorul, fiindca fostul sot nici nu vrea sa auda de partaj, desi nu lucreaza de un an si jumatate.
Mi-e teama insa de reactiile lui, este violent. Ce pot sa fac sa ma apar, iar procesul sa dureze cat mai putin cu putinta?
Si cat m-ar costa tot procesul? Pot plati o parte din taxe la final?