avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 777 soluții astăzi
Forum Activitate comeonyoureds

Activitate comeonyoureds

Răspuns la discuția Verificare existanta proces
nucu$ a scris:

Aveti un contract incheiat cu avocatul?Nu aveti nicio citatie - asta e sigur.Pe avocat cautati-l la barou daca nu raspunde la telefon.Aveti posibilitatea de a-l actiona in judecata pentru escrocherie/inselaciune.
Daca mai aveti curaj......intrebati un (alt) avocat:(


Contract semnat nu exista, a fost recomandat de cineva cu care a lucrat in trecut(acesta este printre foarte putinele lucruri care ma mai face sa sper intr-o solutionare civilizata a problemei).Fiind in afara tarii in momentul in care l-am contactat, am stabiliti un onorariu pe care l-am achitat prin transfer bancar, dupa cum am achitat si cheltuielile de judecata ulterioare.Singurele dovezi sunt transferurile in sine si corespondenta in format electronic.
Pana la finele saptamanii voi vizita cele doua judecatorii pentru a putea fi sigur de situatia lucrurilor, apoi va trebui sa iau o decizie.
In momentul de fata sunt preocupat atat de posibilitatea unei inselaciuni si recuperarea daunelor, cat si de existenta si stadiul unui proces eventual abandonat de partea ce ar trebui sa ma reprezinte.
Sper ca, in final, totul sa se rezolve cu bine.
Va multumesc pentru informatii si sfaturi!
Răspuns la discuția Verificare existanta proces
nucu$ a scris:

Ideea este buna pentru rezolvare rapida.Datele din portal, mai ales la anumite judecatorii, nu sunt actualizate imediat ci chiar la 2-3 saptamani(dosare noi)


Dosarul nu ar trebui sa fie deloc nou, ci dimpotriva, de ceva vreme si probabil deja solutionat, conform spuselor avocatului in cauza.Oricum, pe site nu figureaza, asa ca voi face o vizita judecatoriilor.
Asta ar insemna Judecatoria Bulftea si Judecatoria Cornetu, conform celor citite de mine pe internet.Am dreptate?
Sper sa am o surpriza placuta in urma expeditiei si sa aflu ca procesul chiar exista, desi deja am inceput sa am serioase dubii.
As aprecia daca mi-ati putea spune si care ar fi optiunile mele in cazul in care constat ca totul a fost o frauda, banii mi-au fost luati pe diverse motive gen taxa de timbru, onorariu, contravaluare expertiza cadastrala si altele.Drept dovada in acest sens am tranzactiile financiare (in mare parte bancare) si convorbirile (partial pe email).

Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Verificare existanta proces
nucu$ a scris:

Incercati si pe internet cautand la Judecatoria Buftea/Cornetu dupa numele dv. (casuta parte in proces) sau obiect
[ link extern ]


Va multumesc, am incercat deja fara vreun rezultat, lucru care ma pune si mai mult pe ganduri.Voi incerca in zilele ce urmeaza sa ma duc direct la cele doua judecatorii si sper sa mi se poata raspunde clar daca este sau nu vreun proces.
Răspuns la discuția Verificare existanta proces
Am inteles, deci daca ma prezint la Judecatoria Buftea si la Judecatoria Cornetu as putea afla la fata locului cu certitudine daca a fost sau este in curs un proces in care eu sunt parte?
Răspuns la discuția Verificare existanta proces
Este vorba de un proces legat de un teren ce tine de Ilfov.Din cate am inteles ar putea fi vorba ori de judecatoria din Cornetu, ori de cea din Ilfov.
Avocatului in cauza nu m-as putea adresa;dupa cum v-ati putut da seama din primul mesaj, este pusa sub semnul intrebarii corectitudinea sa, de aceea am mentionat faptul cum ca nu am vazut niciun act legat de proces si nici nu stiu numarul de dosar, iar acum, cand asteptam sosirea hotararii definitive, nici nu mai este de gasit.
Va multumesc pentru raspuns, voi incerca sa caut informatii si pe site-urile instantelor.Totodata, orice informatie aditionala este mult apreciata!
Buna ziua! Ma intereseaza unde anume si cum ar trebui procedat pentru a afla daca o terta parte (un avocat) care ar fi trebuit sa ma reprezinte a deschis un anume proces in care eu sunt partea reclamanta si care este stadiul acestuia.Nu am niciun numar de dosar, nu am primit niciun act doveditor al procesului ce ar fi trebuit sa se fi incheiat (eram in stadiul de a astepta hotararea definitiva pentru a sosi prin posta) , iar avocatul in cauza este, cel putin momentan, de necontactat.

Va multumesc anticipat pentru orice solutii sau sugestii!



P.S. Imi cer scuze pentru greseala strecurata in subiectul mesajului, ora tarzie si-a spus cuvantul.