avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate olma

Activitate olma

Fiica mea a lucrat in Canada cu contract de munca timp de 1 an si 4 luni , iar acum lucreaza in Statele Unite de 11 luni. Doreste sa vina in Europa si as vrea sa stiu daca pentru aceasta perioada lucrata in Canada si State primeste pensie si daca se considera ca vechime la pensionare. Puteti sa-mi spuneti daca trebuie sa solicite acte de la firma din Canda si State care sa demonstreze ca a lucrat acolo pe perioada respectiva, sau ce anume trebuie sa faca pentru a nu pierde aceasta perioada, ea contribuind lunar cu taxele la stat. Multumesc mult pentru indrumare.
Răspuns la discuția conflict cu primaria
si ca parte la antecontract este firma lui nu el ca persoana fizica
Răspuns la discuția conflict cu primaria
sotul este administrator unic la firma lui
In urma cu 2 ani sotul meu a incheiat cu primaria, un antecontract de vanzare cumparare a unui teren unde urma sa construiasca o hala industriala. A achitat prima rata urmand sa plateasca esalonat inca alte 4 rate pana va fi achitata toata suma. La solicitarea unui credit de la banci i s-a explicat ca i se va da creditul solicitat cu conditia sa aibe utilitatile la limita proprietatii, lucru care l-a cerut primariei.Am uitat sa precizez ca in antecontract primaria se obliga ca in termen de 3 luni sa ii asigure toate utilitatile, lucru care nu l-a facut. Cu 3 luni inainte de a se implini termenul pentru plata celei de a 2-a rata, sotul meu a facut o adresa catre primarie pentru a solicita utlitatile specificand ca in situatia in care nu le va avea va fi in imposibilitattea de a achita urmatoarele rate. Lucru care s-a si intamplat, primaria evident nu i-a asigurat utilitatile iar sotul meu neobtinand credit nu a platit rata respectiva. Acum primaria i-a deschis proces pentru desfiintarea firmei invocand motivul ca nu a achitat factura emisa pentru achitarea ratei si au cerut ca daune 100000 euro + cheltuielile judecatoresti. Eu, ca sotie nu sunt omplicata in aceasta afacere, antecontractul respectiv este incheiat intre sotul meu si primarie. Eu as vrea sa stiu, in cazul in care sotul meu pierde acest proces cu primaria si neavand posibilitatea de a plati o valoare asa de mare primaria poate sa ne ia bunurile materiale, daca da, ma puteti sfatui ce ar trebui sa fac pentru a nu ne pierde casa ? Multumesc pentru eventualele sfaturi.