avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 863 soluții astăzi
Forum Activitate razor

Activitate razor

Am facut deja doua cereri, doar ca decanul este atat de "dragut" incat ma paseaza de fiecare data secretarei (desi am avut o relatie foarte buna pe parcursul facultatii si chiar mi-a dat o recomandare pentru inscrierea la masterat).

Am obtinut totusi o promisiune verbala ca s-ar rezolva saptamana care urmeaza.

Multumesc pentru feedback.
Multumesc pentru raspuns.
Sper sa se rezolve.
Buna ziua,

V-as ruga sa ma ajutati cu o informatie scurta, pentru ca am cautat pe acest forum, pe site-ul ministerului si pe Google in general, dar nu am gasit un raspuns.

Premize:
- am absolvit saptamana trecuta automatica si informatica aplicata la Hyperion
- am depus la inceputul acestui an actele pentru un masterat in afara tarii, in danemarca - procesul e deja in stadiu avansat, trebuie doar sa depun ultimele rezultate (sem. II + licenta)

Probleme:
- deadline-ul este foarte strans (pana la jumatatea lunii iulie), iar secretariatul facultatii sustine ca nu poate elibera adeverinta mai devreme de doua saptamani -> avand in vedere si experienta anterioara, traducere + legalizare + trimis prin posta inseamna aproape sigur ratarea deadline-ului.
--- Intrebarea: exista in lege specificat un termen minim in care universitatea/ facultatea este obligata sa elibereze o astfel de adeverinta? (nu conteaza daca e contra cost)

- problema #2: acelasi secreatariat inteligent mai sustine ca nu pot elibera o foaie matricola sau o situatie a notelor decat odata cu suplimentul de diploma, adica peste 12 luni.
--- Intrebarea: are logica o asemenea afirmatie? Pentru inscrierea la un masterat in Romania nu este nevoie de foaia matricola, cum se poate sa o elibereze peste un an?
* Am reusit sa vorbesc si cu prorectorul, care mi-a spus ca in loc de foaia matricola, se poate elibera un "extras de note". Eu nu am auzit despre aceasta notiune, aparent nici secretara. Am gasit o referire aici: [ link extern ]

Va multumesc.