avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 256 soluții astăzi
Forum Activitate adigalis

Activitate adigalis

Multumesc mult pentru raspuns si imi cer anticipat scuze pentru insistenta dar este sigur ca daca copilul se naste in alta tara si pe urma ma intorc in tara cu el beneficiez de indemnizatie? (nu o sa avem alta sursa de venit, iar in Spania nu am sa pot ramane deoarece cheltuielile sunt foarte mari si nemaiputand lucra ... nu am sa pot face fata) .

Multumesc inca odata
Buna ziua, problema mea este urmatoarea: lucrez in Spania cu contract de munca in camp, cu toate taxele si impozitele achitate si am descoperit ca sunt insarcinata in 8 saptamani. Daca continuu sa muncesc cu contract aici, in Spania, si daca nasc in Spania copilul, (pe urma vreau sa ma intorc acasa cand copilul va avea cateva luni) voi putea sa beneficiez de indemnizatia pentru cresterea copilului la intoarcerea in tara, sau doar de alocatie?

Va multumesc!
Buna ziua,
intrebarea mea pentru dvs. este urmatoarea: in decembrie 2007 magazinul in care lucram s-a inchis, firma si-a inchis definitv sucursala in oras. Am fost in somaj pina in septembrie 2008 si am continuat sa cotizez in sistemul de pensii, somaj si CAS. In aceste circumstante am dreptul la indemnizatia pentru cresterea copilului sau doar la alocatia de stat pentru copii?

Multumesc

Si mai adaug faptul ca mai mult de 10 ani de vechime in munca fara intrerupere