avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1442 soluții astăzi
Forum Activitate George1982

Activitate George1982

Din pacate zilele trecute m-am pus si eu intr-o situtatie jenenata. La un supermarket am sustras 2 baterii in valuare de 10 lei si la iesire am fost oprit de catre paza si condus sa se faca constatarea. Nu mai intru in detalii cert este ca nestiind cum sta treaba ei mi-au zis ca au chemat politia si eu necrezandu i am zis sa sun la 112 si sa intreb daca este asa. Am sunat iar cei de la 112 au inteles ca am sunat sa fac o plangere cum ca acestia ma detin in potriva vointei mele. O data cu politia a venit si de la jandarmerie si impreuna cu d-l de la jandarmerie am convenit sa nu imi faca dosar penal si sa imi dea o amenda de disturbarea ordinii publice.
Politistii de la 112 mi au facut observatie ca pot primi amenda daca mai fac sesizari aiurea si au plecat, intorcandu-se ulterior si spunand ca ei trebuie sa justifice deplasarea si ca trebuie sa intocmeasca un proces verbal sau sa imi dea amenda intre 500 si 1000 lei, fiind obligati prin lege sa si justifice deplasarea. Au facut procesul verbal cu datele tuturor din buletin, am semnat si eu si martorii dar am impresia ca in acesta au scris ca am recunoscut savarsirea faptei, rezolvandu-se ulterior pe cale amiabila. Dupa care am plecat am platit produsele si nu am dat nici o declaratie am iesit impreuna cu cei de la politie si fiecare pe drumul lui.
Intrebarea mea este: ma pot trezi ca politia s-a autosesizat in acest caz si ca se va incepe urmarirea penala in cazul meu? Pot afla asta daca ma duc la sectia de politie, sau e mai bine sa nu?