avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1421 soluții astăzi
Forum Activitate marinakoc

Activitate marinakoc

Buna ziua,

va rog sa ma ajutati intr-o problema urgenta.
Am fost casatorita in strainatate iar pe 15 septembrie 2008 s-a pronuntat hotararea de divort definitiva si irevocabila. İntre timp instanta romana mi-a recunoscut aceasta hotarare ca fiin d valabila si ca atare şi in romania figurez divortata.
İn luna octombrie cam pe la jumatatea lunii am ramas insarcinata cu altcineva decat fostul sot. aceasta persoana este si el tot de catatenie straina şi in prezent casatorit cu alta femeie. Problema este ca in curand trebuie sa nasc bebelusul si ma gandesc cu groaza ca sa nu fie considerat tatl copilului fostul sot avand in vedere acea prezumtie de 300 de zile. adevaratul tata al bebelusului vrea sa-l recunoasca.. intrebarea mea este aceasta recunoastere in fata ofiterului de stare civila il mai implica cumva pe fostul sot ?? nu as mai rea sa iau legatura cu el. si alta intrebare daca dr imi da de la spital faptul ca copilul a fost nascut normal la 40 de spatamani ceea ce automat data conceptiei o sa fie dupa definitivarea divortului, scap de aceasta prezumtie.

va multumesc

cu stima Marina