avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Activitate alexmarculescu

Activitate alexmarculescu

Răspuns la discuția CEC refuzat + ramburs nereturnat
Am nr CEC-urilor, logic. Acestea au venit refuzate. Fiecare CEC in parte si firma a fost verificata in CIP in momentul livrarii marfii. TOata treaba a fost foarte bine gandita. Daca aruncati o privire pe www.antitepari.ro vedeti mai multe detalii. A fost de la bun inceput TEAPA. Paguba este de cca 7mld lei vechi. peste 20 de CEC-uri refuzate in interval de 2 saptamani.
Da, am contract semnta si stampilat deun reprezentant al firmei.
Am fost la adresa firmei si este teren viran, iar la birourile unde aveau inchiriat au tuns-o si au lasat chirie neplatita.
Un sg asociat.
Da, CEC-urile au fost refuzate pt ca nu erau bani, nu a fost refuz tehnic.
Cel care a semnat nu coincide cu persoana de contact.
Buna ziua. Am nevoie de niste sfaturi in urmatoarele 2 probleme.

Am 2 cec=uri in valoare totala de 33000ron emise de firma Hope Life Galati care au venit refuzate. Toate nr de telefon pe care am vorbit cu reprezentantii firmei sunt inchise. La email nu raspunde nimeni. Am fost personal la adresa firmei si este inchis. Inainte de a livra marfa am verificat firma respectiva si este firma veche, nu avea inregistrari in CIP, am verificat inclusiv filele CEC si erau ok. Pe borderoul de incasare apare scris ca in 15zile de la data CEC_ului se pierde dreptul la protest. Mi-au explicat de la banca ca trebuie sa depun plangere in aceste 15 zile.
Unde trebuie sa depun plangere? Am inteles ca politia economica a fost desfiintata. Am vorbit cu o firma de recuperari si ei mi-au spus ca n-au auzit de treaba cu 15 zile. Mi-e teama ca daca nu fac nimic in aceste 15 zile pierd banii. Ce ma sfatuiti?

A 2a problema este legata de firma de curierat BestCurier care trebuie sa-mi returneze un ramburs de 2600ron. Dupa indelungi sapaturi am aflat ca firma a incasat rambursul de la client, a fost trimis inapoi spre Bucuresti si apoi firma s-a inchis. Cum trebuie procedat avand in vedere ca este o suma destul de mica, iar singurul act pe care il am este AWB-ul cu care a fost transmis coletul.