avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Activitate Marcelyk

Activitate Marcelyk

Răspuns la discuția pensie intretinere copil
multumesc mult ptr raspuns. intre timp am dus dovada ramanerii definitive a Hotararii respective repunandu-se pe rol. problema este ca nu vrea sa plateasca pensia de intretinere stabilita la nivelul sal minim. in prezent datoreaza copiilor suma de 45OO lei, pe care totusi, nu stiu cum sa-i obtin.
Răspuns la discuția pensie intretinere copil
Sunt divortata din 1996. Am 2 copile minore (15, respectiv 14 ani). In acesti ani, am fost nevoita sa intentez numeroase plangeri privitoare la neplata pensiei de intretinere de la fostul sot. Intotdeauna a motivat ca nu lucreaza, ca este intretinut de parinti(desi avea peste 40 de ani) lucru neadevarat, dar atata vreme cat nu am putut dovedi ca lucreaza..... Culmea, timp de vreo 6 ani a fost plecat si in Turcia la lucru(nu pot dovedi cu acte). Cum pot recupera sumele restante privind pensia de intretinere? In ultima sentinta, instanta hotaraste: "avand in vedere ca reclamanta nu a facut dovada ramanerii definitive a sentintei civile nr.2117 din 23/4/2008 a judecatoriei Focsani, instanta va constata incidenta dispozitiilor art.155(1) Cod procedura civila , desfasurarea fireasca a procesului fiind in mod evident impiedicata....". Intrebarea mea este ce inseamna ca nu am facut dovada ramanerii definitive a sentintei civile ? Multumesc.