avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Activitate oliviamoga

Activitate oliviamoga

Buna seara,
Locuiesc la ultimul etaj al blocului si timp de atatia ani am avut probleme iarna cu peretii unei camere, deoarece aveam efectiv gheata pe ei, in special pe tavan! Vecinii de la celelalte apartamente ale aceluiasi etaj si- au chemat firme specializate pentru a li se repara partea de terasa,deoarece le ploua in casa, platitind initial din propriul buzunar si apoi incarcandu-ne pe noi la intretinere chiar daca pretul pe metru patrat varia la cele 3 apartamente! Mentionez ca blocul nostru a devenit de abia anul acesta asociatie de proprietari, dupa ce vecinii au realizat repararea terasei! Am decis sa vb cu dna administrator sa reparam si partea mea de terasa, iar dumneai mi a spus ca trebuie sa aduc o comisie sa constate ca mie imi ploua in casa, desi toti vecinii stiu situatia, altfel nu se poate repara decat pe cont propriu! La celelalte apartamente nu a fost nevoie sa vina vreo comisie deoarece nu eram asociatie de proprietari! Este scris in lege ca sunt obligata sa cer reparea partii de terasa doar daca imi ploua in casa? Sau este luat in considerare si faptul ca in fiecare an eu am gheata pe pereti? Dumneaei mi-a spus ca doar in cazul in care imi ploua in casa pot cere sa mi se repare terasa si sa plateasca toti locatarii!
Va multumesc!