avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 973 soluții astăzi
Forum Activitate SHELLman_baz

Activitate SHELLman_baz

Răspuns la discuția nelamurire
din pacate nu se poate acest lucru. l-au incercat si altii dar sefii nu au fost de acord. eu vream sa stiu daca atunci cand sunt in CO pot veni sa-mi dau demisia si sa raman in continuare in CO
Răspuns la discuția nelamurire
buna ziua din nou . mi-am gasit un nou loc de munca, dar trebuie sa plec fara preaviz (pot sta max o saptamana) si ma gandeam sa incerc o varianta : sa imi fac cerere de concediu pt 8 zile sa zicem de azi (ca exemplu) si maine pot sa le inmanez demisia mea ? se poate face lucrul acesta ? mai e si chestia ca toti cei care au plecat nu si-au primit toti banii cuveniti pt zilele de preaviz.
Răspuns la discuția nelamurire
buna seara din nou ! revin cu aceeasi problema : sefii ma plimba pe drumuri, zic ca cei de la bucuresti nu au declarat locurile vacante si nu sunt de acord pt anuntarea lor de cei de la iasi.as avea si eu cateva intrebari :
1. ce este de facut ? eu cartea de munca nu am predat-o la noul loc de munca chiar daca a trecut mai bine de o luna de la angajare si ma tem sa nu faca figuri.colega de la contabilitate a spus ca nu e nici o problema cu intarzierea predarii cartii de munca, dar...nu stiu. toti zambesc si sunt veseli.
2. eu ce fac cand ajunge indemnizatia de somaj ? o primesc sau nu ? din cate am auzit banii oricum trebuie inapoiati daca ii iau !
3. pot sa primesc vreo amenda de la ajofm daca primesc indemnizatia de somaj si in acelasi timp sunt si angajat ?
Răspuns la discuția nelamurire
eu sper ca doamna de la ajofm sa nu ma intoarca iar la firma dupa acte...am sa vad eu zilele astea. si inca o intrebare : notificarea cu locurile vacante o sa-mi trebuiasca si atunci cand o sa fac cererea pentru cei 30 % din indemnizatia de somaj dupa ce semnez contractul pe perioada nedeterminata ? e bine sa fac o copie ?
Răspuns la discuția nelamurire
buna dimineata ! revin cu o problema. m-am angajat la o firma pe o perioada determinata de 3 luni, urmand ca dupa aceea sa transforme contractul in perioada nedeterminata, dar fiind in somaj acesta trebuie suspendat. cand am fost la ajofm mi s-au dat 2 foi de completat, una cu locurile vacante si una cu o instiintare de angajare. problema este cea cu locurile vacante; angajatorul nu a anuntat nr de locuri vacante inca de la inceputul angajarii mele, iar din aceasta cauza doamna de la ajofm nu poate sau nu vrea sa-mi suspende somajul (mi s-a spus ca e obligatorie aceasta anuntare si ca amenda pt angajator e de 5000 lei) iar eu nu pot sa dau cartea de munca la angajator pt ca sediul central e la bucuresti (cand imi suspenda somajul trebuie sa noteze si in cartea de munca banuiesc sau nu ? ) pt a nu ma complica prea tare. acum directorul de pe iasi mi-a spus ca locurile vacante au fost anuntate la bucuresti si cand ma duc la ajofm sa le spun ca am vazut anuntul pe net ( e valabila aceasta treaba sau trebuie neaparat ca locurile vacante sa fie anuntate pe iasi ?....dupa mintea mea asa trebuia). cum ar trebui sa procedez ? in ce consta aceasta anuntare a locurilor vacante ?
va multumesc pt amabilitatea dumneavoastra si sper ca nu v-am plictisit.
ps : alte amanunte sau raspunsuri pot sa le ofer dupa ce revin de la serviciu
Răspuns la discuția nelamurire
buna seara din nou ! imi puteti spune cum ar trebui sa procedez pentru cei 30 % ? ce acte ar trebui sa mai depun in plus ? cui trebuie sa ma adresez ? sunt pe cale sa ma angajez zilele astea ( maine ma duc sa vad daca imi plac conditiile de munca si bineinteles ca imi plac) si chiar as dori sa stiu cum trebuie sa actionez. contractul va fi pe perioada nedeterminata.
ps : eu citisem nu stiu pe unde ca daca in primele 3 luni de la intrarea in somaj, fara a depasi aceasta perioada, te angajezi atunci iti dau nu-stiu-cat-la-suta din somajul ce trebuia sa-l primesti (nicidecum 30 %)
Răspuns la discuția nelamurire
nasol...nu stiam de faza cu 30 %...e o treaba buna...se da chiar daca ai contract pe o perioada determinata
Răspuns la discuția nelamurire
si banii pe septembrie vin in octombrie ?
Răspuns la discuția nelamurire
buna ziua din nou ! ca sa nu mai deschid un alt topic am sa va mai intreb ceva aici : sunt in somaj cu data de 14.07.2009 si abia astazi, 16.09.2009, mi-a ajuns somajul doar ca l-am luat pe o luna intreaga (482lei) si inca un rest (280lei) ; ce vreau sa va intreb : cum se ia somajul ? pe luna in curs sau pe luna anterioara ? dupa calculele mele si dupa ce-mi amintesc cand am fost si am semnat carnetul de somaj stiam ca trebuie sa iau banii pe 2 luni si jumatate ( jumatate din iulie si intreg din august si septembrie...luna in curs ) sau ma insel eu ?
Răspuns la discuția nelamurire
si inca ceva la actele pt somaj mi se cer si urmatoarele
6. Actele eliberate de organele financiare teritoriale,din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri sau ca realizeaza din activitati autorizate potrivit legii venituri mai mici decit indemnizatia de somaj
7. Declaratia pe proprie raspundere din care sa rezulte ca nu are loc de munca , nu realizeaza venituri sau ca realizeaza din activitati autorizate potrivit legii mai mici decit indemnizatia de somaj.
daca nu realizez alte venituri si fac acea declaratie mai trebuie sa merg si la fisc pt punctul 6 ?
la ultima firma eu am lucrat 10 luni de zile , iar la firma de dinaintea acesteia am plecat nu tocmai amiabil. imi trebuie adeverinta pt somaj pt cele 2 luni lipsa dar am vorbit cu domnul contabil si ma tot amana de 2 saptamani spunandu-mi ca e aglomerat, ca nu stiu ce nr de inregistrare ii trebuie de la itm bla-b la... cum ar trebui sa procedez ? pot merge eu la itm sa scot datele privind plata contributiilor la bugetul asigurarilor pt somaj si sa le duc la stampilat la patron ?