Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nelamurire
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nelamurire

buna ziua ! de curand postul pe care eram angajat s-a desfiintat ( 01.aprilie.2009) - si nu a fost nici o gluma. am tot citit pe forumul d-voastra cam tot ce este legat de somaj, dat fiind faptul ca inca nu mi-am gasit ceva de munca pe placul meu, si tot am dat peste chestia care ma scoate din minti : eu inca nu mi-am depus actele pt somaj si tot vad ca fiecare spune ca " sa nu depaseasca perioada de 30 de zile de la concediere ". ce este cu aceasta perioada de 30 de zile ? adica din cele 9 luni de somaj de care beneficiam se scad cele 2 luni din urma (mai si iunie) si mai raman 7 sau ce ?
in speranta ca cineva o sa ma lamureasca si pe mine va multumesc anticipat .
toata stima , adrian.
Pai cam asa este intermen de 30 zile de la data la care vi s-a comunicat decizia, trebuia sa va intocmiti dosarul de somaj.
1. Daca depuneti dosarul la AJOFM in 30 de zile de la data concedierii, veti primi indemnizatie de la data concedierii.
2. Daca depuneti dosarul dupa cele 30 de zile (dar nu mai tarziu de 12 luni) veti primi indemnizatia de somaj cu data depunerii. Cele 9 luni se iau in calcul de la data depunerii dosarului.
SHELLman_baz a scris:

buna ziua ! de curand postul pe care eram angajat s-a desfiintat ( 01.aprilie.2009) - si nu a fost nici o gluma. am tot citit pe forumul d-voastra cam tot ce este legat de somaj, dat fiind faptul ca inca nu mi-am gasit ceva de munca pe placul meu, si tot am dat peste chestia care ma scoate din minti : eu inca nu mi-am depus actele pt somaj si tot vad ca fiecare spune ca " sa nu depaseasca perioada de 30 de zile de la concediere ". ce este cu aceasta perioada de 30 de zile ? adica din cele 9 luni de somaj de care beneficiam se scad cele 2 luni din urma (mai si iunie) si mai raman 7 sau ce ?
in speranta ca cineva o sa ma lamureasca si pe mine va multumesc anticipat .
toata stima , adrian.

Daca se depune cererea pentru acordarea indemnizatiei de somaj dupa trecerea unui termen de 30 de zile de la data incetarii c.i.m., indemnizatia se va plati de la data depunerii cererii.
Termenul maxim in care puneti depune actele pentru somaj este de 12 luni de la data incetarii c.i.m.
si inca ceva la actele pt somaj mi se cer si urmatoarele
6. Actele eliberate de organele financiare teritoriale,din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri sau ca realizeaza din activitati autorizate potrivit legii venituri mai mici decit indemnizatia de somaj
7. Declaratia pe proprie raspundere din care sa rezulte ca nu are loc de munca , nu realizeaza venituri sau ca realizeaza din activitati autorizate potrivit legii mai mici decit indemnizatia de somaj.
daca nu realizez alte venituri si fac acea declaratie mai trebuie sa merg si la fisc pt punctul 6 ?
la ultima firma eu am lucrat 10 luni de zile , iar la firma de dinaintea acesteia am plecat nu tocmai amiabil. imi trebuie adeverinta pt somaj pt cele 2 luni lipsa dar am vorbit cu domnul contabil si ma tot amana de 2 saptamani spunandu-mi ca e aglomerat, ca nu stiu ce nr de inregistrare ii trebuie de la itm bla-b la... cum ar trebui sa procedez ? pot merge eu la itm sa scot datele privind plata contributiilor la bugetul asigurarilor pt somaj si sa le duc la stampilat la patron ?
1. Mergeti la administratia financiara si solicitati o adeverinta din care sa reiasa ca nu aveti venituri sau ....
2. Acea declaratie o dati in fata functionarului public, cand depuneti dosarul
3. Nu va trebuie nimic de la ITM. Faceti o cerere scrisa la angajatorul care nu vrea sa elibereze adeverinta prin care solicitati eliberarea adeverintei de urgenta. In caz contrar, amenintati-l cu o plangere adresata AJOFM, prin care:
Art. 113. - Constituie contravenţie următoarele fapte:@
j) neeliberarea de către angajator, persoanelor cărora le încetează raporturile de muncă sau de serviciu, a documentelor prevăzute de legislaţia în vigoare, necesare pentru certificarea stagiului de cotizare realizat în sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stabilirea dreptului la indemnizaţie de şomaj.
Art. 114. - (1) Contravenţiile prevăzute la art. 113 se sancţionează după cum urmează:
a) cele prevăzute la lit. a), b), f), h) şi j), cu amendă de la 3.000 lei la 5.000 lei;