Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nelamurire
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nelamurire

buna ziua ! de curand postul pe care eram angajat s-a desfiintat ( 01.aprilie.2009) - si nu a fost nici o gluma. am tot citit pe forumul d-voastra cam tot ce este legat de somaj, dat fiind faptul ca inca nu mi-am gasit ceva de munca pe placul meu, si tot am dat peste chestia care ma scoate din minti : eu inca nu mi-am depus actele pt somaj si tot vad ca fiecare spune ca " sa nu depaseasca perioada de 30 de zile de la concediere ". ce este cu aceasta perioada de 30 de zile ? adica din cele 9 luni de somaj de care beneficiam se scad cele 2 luni din urma (mai si iunie) si mai raman 7 sau ce ?
in speranta ca cineva o sa ma lamureasca si pe mine va multumesc anticipat .
toata stima , adrian.
buna ziua din nou . mi-am gasit un nou loc de munca, dar trebuie sa plec fara preaviz (pot sta max o saptamana) si ma gandeam sa incerc o varianta : sa imi fac cerere de concediu pt 8 zile sa zicem de azi (ca exemplu) si maine pot sa le inmanez demisia mea ? se poate face lucrul acesta ? mai e si chestia ca toti cei care au plecat nu si-au primit toti banii cuveniti pt zilele de preaviz.
Puteti solicita incetarea c.i.m. cu acordul partilor... in acest caz, nu se acorda preaviz.
din pacate nu se poate acest lucru. l-au incercat si altii dar sefii nu au fost de acord. eu vream sa stiu daca atunci cand sunt in CO pot veni sa-mi dau demisia si sa raman in continuare in CO
SHELLman_baz, utilizator
Da, este posibil acest lucru intrucat pe perioada preavizului contractul individual de muncă continuă să îşi producă toate efectele.