avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Activitate Lili72

Activitate Lili72

Răspuns la discuția partaj
Va multumesc mult pentru mesaje! Acum am inteles mai bine.

Pt dl. avocat apaidiu: nu am cerut custodia copilului pentru a obtine un procent mai mare la partaj, insinuarea Dvs. nu isi are rostul. Copilul meu este totul pentru mine!
Eram si sunt necajita fiindca stiu, de ex., ca tatal copilului castiga cel putin dublu fata de cat a declarat in instanta, asadar pensia alimentara este jenanta. Cu ajutorul angajatorului, a declarat un venit mic.
Da, sunt frustrata din aceasta cauza pentru ca nici eu nu am facut copilul de capul meu, responsabilitatea ar trebui sa fie egala, exact asa cum spuneti si Dvs. Insa cum pot eu dovedi ca s-a mintit in instanta? Nu pot. Pentru ca actele spun ceva, altceva decat stiu eu sigur ca fosta sotie.

Unde este aici responsabilitatea egal impartita? Si cum ar trebui sa ma simt cand mi se rade in nas?
De aceea sunt necajita si frustrata.
Pana la urma, e dreptul meu sa ma simt asa. Macar atat ......
Răspuns la discuția partaj
Cu exceptia situatiei mentionate mai sus (contributia mai mare a unuia dintre soti), nu exista nici o alta varianta prin care parintele care are minorul in custodie sa primeasca un procent mai mare la partaj?
In cazul unui apartament .... 1 persoana (tatal) are dreptul la 50%, la fel ca 2 persoane (mama si copilul)?
De ce 2 persoane nu au dreptul la mai mult de 50% (ca spatiu dar si ca valoare)?
Mai ales daca tatal nu si-a respectat toate intelegerile financiare catre copil, a renuntat la custodie si nu isi cauta copilul decat foarte rar?
Legea se vrea dreapta prin aceasta impartire (50-50) dar nu se gandeste nimeni ca 2 persoane sunt totusi 2 persoane?
Iar copilul devine, curand, un adult cu nevoi specifice? Are nevoie de camera lui sau de bani mai multi pentru intretinere, etc.

... iar pensia alimentara poate insemna doar 2 lei jumate, ca sa nu mai vorbim ca uneori nici nu mai ajunge la mama si copil...
Si ca sa nu mai mentionam cate masluiri se fac in declaratiile de salarii ale tatilor, astfel incat pensia alimentara sa fie minima.
E o rusine sa constati asta :(

Imi cer scuze pentru ton, dar chiar nu inteleg anumite lucruri si sunt necajita din cauza acestui sistem ...