avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Activitate Doda

Activitate Doda

Discuție Preaviz 6 luni?
In cazul in care aminregistrat demisia intr-o companie de brokeraj poate aceasta sa-mi refuze radierea marcii din CSA si sa invoce un preaviz de 6 luni si dupa acele 6 luni sa nu mai practic colaborarea cu o alta societate de brokeraj inca o perioada de minim 12 luni spunind ca vor cere daune materiale de 10000 de euro in caz contrar? va multumesc anticipat
Buna ziua, am si eu o problema , de fapt nu eu ci o vecina de-a mea in varsta de 77 de ani .Dansa a incheiat un contract de intretinere in anul 2006 luna martie cu un nepot al fostului sot decedat. Dar la sfarsitul luni aprilie inceputul luni mai 2006, ajungand la neintelegeri (nepotul si sotia sa nerespectand nimic din contract si ajungandu-se chiar la amenintari si injurii ) vecina a venit la sotul meu sa-l intrebe ce ar putea face ,au mers la un avocat si a inceput procesul care si in ziua de azi continua mutanduse de la Turda la CJ si acum din nou la Turda . Efectiv vecina este disperata si nu mai stie ce sa faca si nu poate intelege asta fiind si varsta cum se poate ca un proces sa tina atat de mult avand in vedere timpul foarte scurt dintre semnarea contractului si inceperea procesului. Mentionez ca nepotul nu a avut in instanta decat doi martori care au declarat ca lau vazut in curte la vecina si unul a mai spus ca vecina iar fi spus ca se intelege foarte bine cu nepotul si ca iar fi adus miel de pasti , alceva declarand ca nu stiu , iar nepotul nu a putut dovedi cu nici o chitanta sau nimic alceva ca iar fi luat ceva sau iar fi dat bani sau ca ar fi platit vreo factura, dar el a declarat ca ii ducea pe zii 4 mese. Vecina a avut 3 martori care insa au declarat ca dansa se plangea tot mai des de faptul ca nu o ajuta cu nimic si vorbesc urat cu dansa iar o vecina chiar de langa casa ei a declarat ca nu ia vazut decat o data cu o galeata cu visine mergand la dansa ,iar in rest mergeau fara bagaj deci nu puteau sa care 4 mese pe zii .Asa ca efectiv nici vecina nici noi nu intelegem de ce poate dura asa mult ,mentionez ca vecina este foarte suparata si speriata ca ii este frica sa se inbolnaveasca si sa cada la pat neavand pe nimeni apropiat s-o inrijeasca si nu ar fi de mirare ca nu prea manca aproape nimic si nici nu prea doarme plangand si fiind suparata mereu . Iar sa fie ingrijita de ei nu se pune problema ca ii este foarte frica . Efectiv nu stie ce o sa se faca daca pierde procesul , mentionez ca primul proces cel de la Turda la pierdut. Ce sa faca nu mai exista nici o modalitate ............sa doneze casa sau ceva in schimbul ingrijiri de catre alte persoane?