avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Activitate tvt

Activitate tvt

Buna ziua ,
Va rog sa ma ajutati sa rezolv o problema privind accesul la imobil din drum national.
Doresc sa achizitionez un imobil in intravilanul unei localitati.Imobilul se afla amplasat pe DN1.In prezent exista numai acces pietonal . DORESC INFORMATII CU PRIVIRE LA ACTIUNILE CE TREBUIE SA LE INTREPRIND PENTRU A OBTINE AUTORIZAREA DE A INTRA IN IMOBIL SI CU AUTOVEHICULE ( RESPECTIV DOCUMENTATIE,TEMEI LEGAL,AUTORITATI LA CARE TREBUIE SA MA ADRESEZ) Multumesc mult
O firma se afla in insolventa, urmind a-si inceta activitatea.Ce se intimpla cu arhiva acestei firme ?Se preda lichidatorului stabilit de instanta?Acesta cere unele documente.Dar cu celelalte ce se intimpla, avind in vedere ca din acest moment administratorul nu mai poate elibera nici un act ?Daca un salariat doreste o adeverinta cu privire la vechimea in munca pe perioada cit a lucrat la firma, cine si in baza caror documente o poate elibera in aceasta perioada si ulterior, dupa declararea falimentului ? Va multumesc.
Am primit de la Directia de impozite si taxe locale a primariei ,( fara a semna de primire ) o somatie prin care fiul meu era instiintat ca figureaza debitor cu o suma de bani ca urmare a neplatii unei amenzi de circulatie.
Amenda a fost stabilita prin P.V. in data de 27.05.2002 , somatia de plata poarta data de 12.10.2006
Nici pina la aceasta data ( 09.07.2009) fiul meu nu a platit aceasta amenda.
Este aceasta amenda prescrisa sau nu , avind in vedere ca el personal , nu a primit si semnat nici un document ?
Care este actul normativ care reglementeaza acest aspect?
Va multumesc .
:(