avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate madalina1980

Activitate madalina1980

multumesc pentru raspuns. As avea o singura intrebare. Cum se poate rasturna acea prezumtie in cazul in care totusi dupa moartea bunicii celalalt mostenitor va veni si va ataca actul in instanta. Nu constituie dovada daca in contractul autentificat la notar exista insemnarea ca s-a platit pretul integral?Cum se poate dovedi ca ai dat banii, in cazul in care nu s-a facut tranzactia prin banca?
Bunicii ne-au facut mie si unchiului meu (tatal meu decedand inainte) un c-v cu dept de uzufruct viager. Noi am vandut apoi dreptul de nuda proprietate unui tert.Tin sa precizez ca mai exista un descendent in linie dreapta care am inteles ca ar putea ataca acest act datorita aceleri prezumtii de donatie. Daca noi dovedim ca am platit pretul,prin simpla dovada a existentei acelor bani, adica ca batranii chiar au acei bani in posesie, bani pe care din pensie nu ar fi avut cum sa-i stranga, mai poate fi considerat contractul o donatie.? Tin sa precizez ca in contract este stipulat negru pe alb ca s-a achitat pretul integral, pret pe care l-am achitat la notar.Dreptul de proprietate a noului proprietar se pastreaza? Tin sa precizez ca unul dintre bunici a murit acum un an jumate, singura care a acceptat mosternirea fiind sotia supravietuitoare. De asemenea celelalt mostenitor in linie dreapta locuieste intr-o alta tara si nu a tinut nicio legatura cu bunicii.Noi am publicat decesul in ziar dar nu am avut cum sa-l contactam, pentru ca nu prea stim de unde sa-l gasim.