avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 722 soluții astăzi
Forum Activitate Cleuta11

Activitate Cleuta11

Va multumesc
Am mai citit inca o data mesajul dvs cu mai mare atentie.
Deci eu pot semna un nou contract de munca chiar daca nu am suspendat concediul si demisionat de la vechiul loc de munca?
Multumesc mult.
Vorbisem cu cea care se ocupa de resursele umane dar nu mai a fost pusa in aceasta situatie niciodata si dupa 2 incercari nereusite din partea mea de a depune demisia (neraspunzandu-mi la usa), intr-un final mi-a telefonat si mi-a spus ca nu stie ce este de facut si intreaba la itm. De aceea vroiam sa fiu si eu in tema pentru a nu ma incurca si mai mult. imi este teama sa nu ma plimbe cu hartiile si sa nu ma pot angaja.

Deci acea cerere de reintoarcere la munca si de incetare a concediului este decat una sau sunt 2 cereri? Cele 2 solicitari le pot grupa intr-o sg cerere?

Cuma art 55 b se refera la incetarea contractului fara preaviz?
Multumesc
Buna ziua
Va rog sa ma ajutati cu informatii privind urmatoarea situatie. Momentan sunt in concediu crestere copil, dar de la data de 1 august vreau sa ma angajez intr-un alt loc de munca decat cel la care am lucrat pana in momentul inceperii concediului.
Trebuie sa depun o cerere de incetare a concediului de crestere copil si apoi demisia?
Cererea trebuie depusa la firma unde am lucrat sau la itm?
Mai trebuie sa fac preaviz?
Daca solicit suspendarea concediului voi mai primi inca o luna(pana la data semnarii noului contract de munca) indemnizatia?

va multumesc anticipat.