avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1021 soluții astăzi
Forum Activitate Alina80

Activitate Alina80

Răspuns la discuția Rata banca
Ati putea, va rog, sa imidati mai multe detalii referitor la modul in care ati rezolvat poblema? Imi puteti trimite unmesaj privat. Multumesc anticipat.
Discuție Rata banca
Buna ziua. As dori, va rog, sa imi spuneti si mie ce as putea face pentru a evita cresterea ratei, in situatia urmatoare: Anul trecut am contractat un credit de nevoi personale cu ipoteca la care am avut un an cu rate fixe. In aprilie s-a facut 1 an, am primit instiintare ca dobanda curenta a crescut la 10.4% pe an (de la 7.4%). Astfel, rata a crescut cu 40 euro. Luna urmatoare am primit instiintare ca rata a crescut cu inca 32 euro, iar dupa luni ni s-a spus la ghiseul bancar ca avem de plata inca 28 euro in plus, care nu reprezinta penalitati, pur si simplu rata din luna iulie. Mentionez ca in contractul de creditare se spune ca dupa primul an (cu dobanda fixae) 'dobanda curenta este formata din dobanda de referinta variaila, care se afiseaza la sediile BCR, la care se adauga 1,50.' Va rog mult sa imi spuneti daca se poate face cva pentru ca rata sa nu mai creasca de la o luna la alta.