avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Activitate cricricri

Activitate cricricri

Buna ziua,

as avea nevoie de un sfat avizat, in masura in care ma poate ajuta cineva cu informatii exacte.
Vreau sa fac o majorare de capital social (mai exact sa rotunjesc la suma intreaga valoarea capitalului social care, dupa denominare da cu virgula) si, pentru ca in discutie este vb de suma de 42,5 lei, impartita procentual celor trei asociati (1 roman si 2 austriaci) intentionez sa facem pt acest aport, chitante de incasare pe numele fiecarui asociat, cu sumele aferente (8,5 lei, 17 lei, 17 lei cifre exacte). Problema mea apare la Reg Comertului unde mi se spune ca nu se poate face acest aport in numerar prin casierie ci doar prin banca. Pai cum sa chem asociatii pt 17 lei fiecare tocmai din Viena, si daca i-as pune sa imi faca imputernicire pt asta, cu traducere si legalizare m-ar costa cat nu face!...

Am explicat ca potrivit OMFP 3055/2009 la capitoulul functionarea conturilor, mai exact contul 456 Decontari cu actionarii/asociatii privind capitalul, scrie clar ca aportul in numerar poate fi prin 512 (banca) sau 531 (casa).

Puteti sa imi spuneti ce alt argument forte, negru pe alb, in legislatia noastra mai exista referitor la aportul in numerar prin casierie?

Sau au dreptate??? #-o