avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1078 soluții astăzi
Forum Activitate cobai

Activitate cobai

Răspuns la discuția Concediu fara plata
Multumesc pentru informatii.
Buna ziua.. Ma numesc Ana Maria si am o problema la care nu stiu o rezolvare. Lucrez la o firma de confectii pe postul de confectioner de aproximativ 3 luni. Sunt si la facultate la FR si a venit timpul sa dau licenta. Problema e ca nu am timp si as dori sa i-au 2 saptamani de concediu faraplaa ca sa pot invata. Cei de la firma au zis ca nu pot decat sa-mi dea 3 zile. Adeverinta nu pot aduce urgent de la facultate pentru ca dureaza vreo 3 saptamani sa mi-o dea. Cum as putea sa procedez ca sa-mi i-au concediu fara plata? Ce motiv sau ce as putea sa le spun celor de la personal? Daca imi dau demisia, am inteles ca nu imi mai dau restul de bani, ca asa s-a mai facut. Si sincer nu as vrea sa plec.. totusi e un loc de munca.
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția somaj dupa 2 luni de munca?
Va multumesc pentru informatiile oferite!
O zi buna!
Buna ziua!
Incepand cu data de 01.08.2009 mi se desfiinteza postul in care lucrez, adica vor face reduceri de personal. Am fost anuntat ca voi fi fat in somaj. In conditiile in care am lucrat la firma 2 luni voi putea primi somaj? Mentionez ca am avut o intrerupere de 1 luna, dar am lucrat cel putin 2 ani cu contract de munca inainte de locul de munca actual.
Deci prin urmare voi putea lua indemnizatia de somaj?