avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1242 soluții astăzi
Forum Activitate Robert26ro

Activitate Robert26ro

As vrea si eu sa stiu la ce se refera acel articol 10 din L448/2006 care prevede asistenta medicala gratuita. Eu personal inteleg ca nu ar mai trebui platite contributiile la asigurari de sanatate, dar ...
Discuție Uzucapiune
De pe urma decesului (in 1971) unui unchi, tatal meu impreuna cu o verisoara a sa au mostenit 250 mp dintr-un teren de 500 mp, "cealalta jumatate fiind bun propriu al sotiei ca urmare a incetarii cumunitatii de bunuri". Succesiunea a fost deschisa in 1996 si tot atunci tatal meu a cumparat si partea verisoarei. In momentul declararii la fisc a fost trecut pe rol cu 500 mp si plateste impozit pe toata suprafata. De la ce data se calculeaza termenul de 30 de ani in vederea uzucapiunii: de la data decesului (1971) sau de la data deschiderii succesiunii (1996)? Cf. C. Civ. "posesia trebuie sa fie publica". E suficient faptul ca plateste impozitul sau trebuie notata posesia (in vederea uzucapiunii) in cartea funciara? Precizez ca nu stim daca sotia unchiului mai traieste sau daca are mostenitori legali.

Multumesc anticipat,
Discuție Prima casa
"notarea in cartea funciara a interdictiei de vanzare a acesteia pe o perioada de 5 ani si a interdictiei de grevare cu alte sarcini."
Am cautat sa gasesc care sunt aceste sarcini care nu pot greva dreptul de proprietate asupra imobilului achizitionat prin programul "Prima casa" dar nu am gasit nimic. Am gasit doar dezmembraminte ale dreptului de propietate.
Care sunt aceste "sarcini"? Inchirierea este una din ele. Urmeaza sa cumpar o locuinta prin acest program dar din motive personale nu ma voi muta in ea in urmatorii 2 ani si as vrea sa o inchiriez. Am voie?
Contractul de inchiriere trebuie facut la notar si notat in CF?
In cazul in care ulterior am nevoie de un credit de nevoi personale si vreau sa folosesc contractul de inchiriere pentru a dovedi veniturile suplimentare din chirie acesta trebuie sa fie inregistrat la fisc? Care sunt pasii si actele necesare?

Multumesc anticipat.