avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1039 soluții astăzi
Forum Activitate claudia_vonica

Activitate claudia_vonica

Răspuns la discuția calcul ajutor somaj
Va multumesc pt.raspuns,
sa inteleg ca trebuia sa mi se ia in clacul la stabilirea ajutorului de somaj acea suma, sau nu?
Răspuns la discuția calcul ajutor somaj
Adeverinta angajatorului era una suplimentara pe care a cerut-o AJOFM, in care sa se precizeze ce reprezinta acea suma, iar discutia a avut loc intre mine si juristul AJOFM. Va mutumesc pentru colaborare. Astept decizia AJOFM pt a o putea ataca.
as dori un raspuns autorizat la problema mea care este urmatoarea:

am fost "disponibilizat" cu data de 01.03.2009 insa raportul de munca s-a incheiat cu acordul partilor si am beneficiat de un "ajutor banesc" impozabil in ultima luna (drept premiu ca am fost de acord cu "disponibilizarea). Deci in luna febr.am avut un venit mai mare, la care mi s-au retinut toate obligatiile. Dupa asta am lucrat la o firma o luna,dupa care s-a redus postul meu......in fine am ajuns la somaj unde mi se cere adeverinta cu veniturile pe ultimele 12 luni, pe baza la care mi se calc. ajutorul de somaj( vechime in munca 23 ani)....problema mare, ce reprezinta suma despre care va vorbeam din luna februarie? Ma trimite sa aduc o adeverinta in care sa scrie institutia ce repr.acea suma.......in adeverinta mi se scrie "ajutor banesc impozabil". A.J.O.F.M zice ca nu poate pune la socoteala ajutorului de somaj acea suma....ca ei n-au in lege ajutor banesc. Cum pot sa aflu adevarul, pt.ca din acea suma s-a cotizat inclusiv la AJOFM si la toti ceilalti....fiind considerata o suma asimilata salariului, atunci de ce sa nu fie luata in calculul somajului?