Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... calcul ajutor somaj
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

calcul ajutor somaj

as dori un raspuns autorizat la problema mea care este urmatoarea:

am fost "disponibilizat" cu data de 01.03.2009 insa raportul de munca s-a incheiat cu acordul partilor si am beneficiat de un "ajutor banesc" impozabil in ultima luna (drept premiu ca am fost de acord cu "disponibilizarea). Deci in luna febr.am avut un venit mai mare, la care mi s-au retinut toate obligatiile. Dupa asta am lucrat la o firma o luna,dupa care s-a redus postul meu......in fine am ajuns la somaj unde mi se cere adeverinta cu veniturile pe ultimele 12 luni, pe baza la care mi se calc. ajutorul de somaj( vechime in munca 23 ani)....problema mare, ce reprezinta suma despre care va vorbeam din luna februarie? Ma trimite sa aduc o adeverinta in care sa scrie institutia ce repr.acea suma.......in adeverinta mi se scrie "ajutor banesc impozabil". A.J.O.F.M zice ca nu poate pune la socoteala ajutorului de somaj acea suma....ca ei n-au in lege ajutor banesc. Cum pot sa aflu adevarul, pt.ca din acea suma s-a cotizat inclusiv la AJOFM si la toti ceilalti....fiind considerata o suma asimilata salariului, atunci de ce sa nu fie luata in calculul somajului?

claudia_vonica, utilizator
Daca acei bani au intrat in drepturile salariale si au fost tratate ca atare din puct de veder al contributiilor la bugete, (si nu vad cumi-ati fi primit altfel decat din fondul de salarii), atunci va sfatuiesc sa discutati cu un sef al functionarului care v-a pus in discutie acea suma.

Indifent care e scopul acordarii ei, face parte din drepturile salariale, s-a platit contributia la somaj pentru ei si deci trebuie luati in calul.

Nu prea inteleg de ce pe adeverinta angajatorul a specificat "ajutor banesc", acolo se trec veniturile salariale brute far sa trebuiasac sa scrii ce reprezinta ele !

Discutati cu cineva mai documenatta de la AJOFM, si daca tot nu tin cont de acea suma veti putea ataca deciza AJOFM in Contencios administativ.
Adeverinta angajatorului era una suplimentara pe care a cerut-o AJOFM, in care sa se precizeze ce reprezinta acea suma, iar discutia a avut loc intre mine si juristul AJOFM. Va mutumesc pentru colaborare. Astept decizia AJOFM pt a o putea ataca.
Nu se includ in baza de calcul a fondului de somaj compensatiile acordate in conditiile legii ori ale contractelor colective sau individuale de munca, salariatilor concediati pentru motive care nu tin de persoana lor; conform HG nr. 149/2008 - modificarea Normelor de aplicare a Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj
Art. 14. - (1) Baza lunara de calcul asupra careia angajatorii au obligatia de a retine si de a vira contributia individuala la bugetul asigurarilor pentru somaj, conform art. 27 alin. (1) din lege, este reprezentata de venitul brut realizat lunar de persoanele asigurate obligatoriu, prin efectul legii, prevazute la art. 19 din lege, constituit, dupa caz, din urmatoarele elemente:
a) salariul de baza lunar brut, corespunzator timpului efectiv lucrat, la care se adauga, dupa caz: indemnizatia de conducere, salariul de merit, precum si alte drepturi salariale care, potrivit actelor normative ori contractelor colective sau individuale de munca, fac parte din salariul de baza;
b) indemnizatia bruta lunara pentru persoanele care isi desfasoara activitatea in functii elective, precum si pentru persoanele care sunt numite in cadrul autoritatii executive, legislative ori judecatoresti;
c) solda bruta lunara, indemnizatiile, primele, premiile, sporurile si alte drepturi ale soldatilor si gradatilor voluntari, acordate si suportate, potrivit legii, de unitati;
d) drepturile banesti in valoare bruta realizate lunar de persoanele care au raport de munca in calitate de membru cooperator;
e) remuneratia directorilor si membrilor directoratului societatilor pe actiuni, numiti in conditiile Legii nr. 31/1990 privind societatile comerciale, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare;
f) sporurile, adaosurile si drepturile banesti, acordate potrivit legii ori contractelor colective sau individuale de munca, sub forma de procent din elementele prevazute la lit. a)-d) ori ca sume fixe, indiferent daca au caracter permanent sau nu;
g) indemnizatiile pentru concedii, indemnizatiile pentru perioadele de incapacitate temporara de munca, suportate de unitati, conform legii, in situatia in care raporturile de munca sau de serviciu sunt suspendate pentru incapacitate temporara de munca, daca aceasta nu depaseste 30 de zile, precum si orice alte indemnizatii acordate salariatilor si suportate de unitati, potrivit legii;
h) sumele rezultate prin plata cu ora, garzi, indemnizatii clinice;
i) drepturile banesti acordate potrivit legii ori contractelor colective sau individuale de munca sub forma de stimulente, premii si prime;
j) orice alte sume platite din fondul de salarii.
(2) Nu se includ in baza de calcul prevazuta la alin. (1) sumele reprezentand:
a) prestatiile suportate din bugetul asigurarilor sociale de stat, inclusiv cele acordate pentru accidente de munca si boli profesionale;
b) diurne de deplasare si de delegare, indemnizatii de delegare, detasare si transfer;
c) drepturi de autor;
d) participarea salariatilor la profit;
e) compensatiile acordate in conditiile legii ori ale contractelor colective sau individuale de munca, salariatilor concediati pentru motive care nu tin de persoana lor;
f) veniturile brute realizate de persoanele care nu se mai regasesc in situatiile prevazute la art. 19 din lege, dar incaseaza venituri ca urmare a faptului ca au detinut calitatea de asigurat obligatoriu prin efectul legii.
Va multumesc pt.raspuns,
sa inteleg ca trebuia sa mi se ia in clacul la stabilirea ajutorului de somaj acea suma, sau nu?

- angajatorul trebuie sa precizeze ce reprezinta venitul acordat
- premii - da
- salarii compensatorii primite in cazul concedierii pentru motive care nu tin de salariat - nu