Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contributie Somaj
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contributie Somaj

Buna ziua
As dori sa va intreb care este baza de calcul a contributiei pentru somaj in cazul in care un salariat nu a lucrat intreaga luna. Aceasta este salariul de incadrare sau salariul realizat corespunzator orelor lucrate?
Va multumesc
Conform art.14 din Normele Metodologice pentru aplicarea Legii 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj, baza lunară de calcul asupra căreia angajatorii au obligaţia de a reţine şi de a vira contribuţia individuală la bugetul asigurărilor pentru şomaj este reprezentată de venitul brut realizat lunar de persoanele asigurate obligatoriu, prin efectul legii, şi se constituie din:
- salariul de bază lunar brut, indemnizaţia de conducere, salariul de merit, alte drepturi salariale care fac parte din salariul de bază;
- indemnizaţia brută lunară pentru persoanele care îşi desfăşoară activitatea în funcţii elective sau pentru cele numite în cadrul autorităţii executive, legislative ori judecătoreşti;
- solda brută lunară, indemnizaţiile, primele, premiile, sporurile şi alte drepturi ale soldaţilor şi gradaţilor voluntari;
- drepturile băneşti brute realizate de persoanele care au raport de muncă în cooperaţie;
- sporurile, adaosurile şi drepturile băneşti, acordate potrivit legii ori contractelor colective sau individuale de muncă;
- indemnizaţiile pentru concedii, indemnizaţiile pentru perioadele de incapacitate temporară de muncă, suportate de unităţi;
- sumele rezultate prin plata cu ora, gărzi, indemnizaţii clinice;
- stimulente, premii şi prime;
- orice alte sume plătite din fondul de salarii.
Nu se includ în baza de calcul:
- prestaţiile suportate din bugetul asigurărilor sociale de stat, inclusiv cele acordate pentru accidente de muncă şi boli profesionale;
- diurne de deplasare şi de delegare, indemnizaţii de delegare, detaşare şi transfer;
- drepturi de autor;
- participarea salariaţilor la profit;
- compensaţiile acordate în condiţiile legii ori ale contractelor colective sau individuale de muncă, salariaţilor concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor.
DANIELA NICULESCU, Consultant fiscal
Salariul de incadrare. Tot asa si atunci cand a primit o prima.
Acest lucru se aplica numai contributiei care se retine salariatului.
Sa inteleg ca, in cazul angajatorului, cota se aplica la fondul de salarii realizat?
H.G.149/2008 art14
Baza lunara de calcul asupra careia angajatorii au obligatia de a retine si de a vira contributia individuala la bugetul asigurarilor pentru somaj, conform art. 27 alin. (1) din lege, este reprezentata de venitul brut realizat lnuar de persoanele asigurate obligatoriu, prin efectul legii, prevazute la art. 19 din lege, constituit, dupa caz, din urmatoarele elemente:
a) salariul de baza lunar brut, corespunzator timpului efectiv lucrat, la care se adauga, dupa caz: indemnizatia de conducere, salariul de merit, precum si alte drepturi salariale care, potrivit actelor normative ori contractelor colective sau individuale de munca, fac parte din salariul de baza;
....
la fondul de salarii mai putin prestaţiile suportate din bugetul asigurărilor sociale de stat, inclusiv cele acordate pentru accidente de muncă şi boli profesionale;