Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... adeverinta de salarizare corectã
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

adeverinta de salarizare corectã

Ce posibilitate am de a solicita angajatorului sa-mi elibereze
alta adeverinta cu veniturile nete, (necesara la somaj) avand in vedere ca adeverinta eliberata si comunicata de acesta direct la somaj nu reflecta realitatea, in sensul ca, in loc sa cuprinda veniturile nete realizate de catre mine, cuprinde salariul de incadrare (evident mult mai mic, aproape la jumatate din salariul realizat de mine)?
Mentionez faptul ca somajul s-a calculat in baza adeverintei cu salariul de incadrare (780 lei), in loc de salariul net (care este de 1100 lei), situatie fata de care indemnizatia de somaj este mult diminuata.
1. In adeverintele pentru somaj se trec salariile brute, nu cele nete.
2. Venitul brut este mai mare decat venitul net (care nu cuprinde impozitul si contributiile retinute).
3. Daca venitul brut este mai mare decat salariul de incadrare din CIM, in adeverinta se trece venitu brut obtinut in fiecare luna.
4. In adeverinta se trec veniturile pentru care s-a retinut contributia pentru somaj, asa cum spune Norma de aplicare a Legii 76/2002:
Art. 14. - (1) Baza lunarã de calcul asupra cãreia angajatorii au obligaţia de a reţine şi de a vira contribuţia individualã la bugetul asigurãrilor pentru şomaj, conform art. 27 alin. (1) din lege, este reprezentatã de venitul brut realizat lunar de persoanele asigurate obligatoriu, prin efectul legii, prevãzute la art. 19 din lege, constituit, dupã caz, din urmãtoarele elemente:
a) salariul de bazã lunar brut, corespunzãtor timpului efectiv lucrat, la care se adaugã, dupã caz: indemnizaţia de conducere, salariul de merit, precum şi alte drepturi salariale care, potrivit actelor normative ori contractelor colective sau individuale de muncã, fac parte din salariul de bazã;
b) indemnizaţia brutã lunarã pentru persoanele care îşi desfãşoarã activitatea în funcţii elective, precum şi pentru persoanele care sunt numite în cadrul autoritãţii executive, legislative ori judecãtoreşti;
c) solda brutã lunarã, indemnizaţiile, primele, premiile, sporurile şi alte drepturi ale soldaţilor şi gradaţilor voluntari, acordate şi suportate, potrivit legii, de unitãţi;
d) drepturile bãneşti în valoare brutã realizate lunar de persoanele care au raport de muncã în calitate de membru cooperator;
e) remuneraţia directorilor şi membrilor directoratului societãţilor pe acţiuni, numiţi în condiţiile Legii nr. 31/1990 privind societãţile comerciale, republicatã, cu modificãrile şi completãrile ulterioare;
f) sporurile, adaosurile şi drepturile bãneşti, acordate potrivit legii ori contractelor colective sau individuale de muncã, sub formã de procent din elementele prevãzute la lit. a)-d) ori ca sume fixe, indiferent dacã au caracter permanent sau nu;
g) indemnizaţiile pentru concedii, indemnizaţiile pentru perioadele de incapacitate temporarã de muncã, suportate de unitãţi, conform legii, în situaţia în care raporturile de muncã sau de serviciu sunt suspendate pentru incapacitate temporarã de muncã, dacã aceasta nu depãşeşte 30 de zile, precum şi orice alte indemnizaţii acordate salariaţilor şi suportate de unitãţi, potrivit legii;
h) sumele rezultate prin plata cu ora, gãrzi, indemnizaţii clinice;
i) drepturile bãneşti acordate potrivit legii ori contractelor colective sau individuale de muncã sub formã de stimulente, premii şi prime;
j) orice alte sume plãtite din fondul de salarii.
Art. 18. - (1) În vederea certificãrii stagiilor de cotizare şi a stabilirii dreptului la indemnizaţie de şomaj, angajatorii au obligaţia, odatã cu înmânarea carnetului de muncã, de a elibera persoanelor cãrora le înceteazã raporturile de muncã sau de serviciu o adeverinţã din care sã rezulte baza lunarã de calcul prevãzutã la art. 14, pentru fiecare lunã, din ultimele 12 luni, înainte de data încetãrii raporturilor de muncã sau de serviciu, pentru care aceştia le-au reţinut şi virat la bugetul asigurãrilor pentru şomaj contribuţia individualã prevãzutã la art.27 din lege şi au plãtit contribuţia datoratã de angajator prevãzutã la art. 26 din lege, potrivit modelului prevãzut în anexa nr. 26, precum şi, dupã caz, urmãtoarele:
a) dacã înregistreazã debite la bugetul asigurãrilor pentru şomaj;
b) perioada pentru care nu s-au plãtit contribuţiile la bugetul asigurãrilor pentru şomaj şi suma aferentã acestei perioade;
c) dacã se regãsesc în una dintre situaţiile prevãzute la art. 34 alin. (2) din lege.
(3) Adeverinţa prevãzutã la alin. (1) se verificã şi se certificã în ceea ce priveşte datele referitoare la baza de calcul a contribuţiei individuale la bugetul asigurãrilor pentru şomaj de agenţiile pentru ocuparea forţei de muncã, pe baza declaraţiilor lunare privind evidenţa nominalã a asiguraţilor şi a obligaţiilor de platã la bugetul asigurãrilor pentru şomaj depuse de angajator. (alineat modificat prin art. I pct. 4 din H.G. nr. 449/2009, în vigoare de la 30 aprilie 2009)
5. Asadar Agentia de Somaj are obligatia legala sa verifice adeverinta dusa de dvs. cu declaratiile nominale lunare transmise de angajator si sa modifice neconcordantele. Mergeti la Agentia de Somaj cu acest text de lege si spuneti-le sa se conformeze lui.