avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 632 soluții astăzi
Forum Activitate melinaR

Activitate melinaR

Răspuns la discuția Stabilirea incadrarii juridice
Tocmai ca avocatul a fost platit cu 15 mil vechi dar nu stiu ce a facut pentru acest caz si problema e ca victima nu a facut acte cu avocatul ptr bani dati asa ca nu stiu ce sa zic dar nu a facut bine acest avocat luand bani si neprezentandu se la termene si mai e un lucru bizar zic eu un avocat cand preia un caz eu cred ca ar trebui sa aibe dosarul clientului dumnealui nu are absolut nimic din dosar o copie cev nimic
Răspuns la discuția nup
in ordonanta care aprimit o scrie dispun In tem.art 135 alin.1 lit.b C.p.p rap.la art 16 alin .1 lit.b din C.p.p clasarea cauzei sub aspectul savarsirii de tentativa de omor prev.de art.32.rap.laart. rap188 alin.1 din C.p In tem. art.35 din C.p.p rap.la art. 50 si art .58 din C.p.p declinarea cauzei competentei de solutionare a parchetului din apropierea comunei in vederea continuarii crecetarilor fata de M. S sub aspectul savarsirii infractiuniunilor de vatamare corporala prev.de art.194 din C.p acesta e ce a primit de la procuror si mai stiu ca avocatul victimei a facut contestatie la aceasta decizie restul il sti ti decizia fiind NUP
Răspuns la discuția nup
1, nu 2. nu 3.dupa cateva zile dela incident 4.nu 5. nu
Răspuns la discuția Stabilirea incadrarii juridice
nu inteleg un lucru ce studii de cazuri se facpentru ca un caz nu seamana cu altul si incadrarea nu s a facut in nici un fel pentru ca instanta a dat o decizie de neincepere a urmaririi penale cum a ajuns la concluzia asta judecatorii stiu pentru ca victima a fost o singura data in instanta a depus toate actele de la iml si de la medicul care l a operat dar vad ca nu s a tinut cont de nimic nici ca acest om are doi copii minori si a ramas infirm pe viata mana o poate folosi 60 -70 % decizia e definitiva a platit avocat care nu s a prezentat in instanta pe parcursul procesului decat de 2 ori si i a zis victimei ca nu e nevoie sa fie ei prezenti in sala va inreb domnule avocat mai poate face ceva
Răspuns la discuția nup
nu a fost la nici un mediator si intimatul nu a venit nici sa l intrebe ce face am inteles ca deciziae definitiva deci nu se mai poate face nimic asta inseamna ca acest om a ramas infirm pe viata si mai trebuie tot el sa plateasca daune deci intimatul poate sa si faca de cap incontinuare pentru ca legea nu i face nimic traim in romania si asa e just
Răspuns la discuția nup
in baza art 341 alin 6 lit a respinge ca nefondata plangere petentului N.I.Iimpotriva ordonantei 241 /2015impotriva MS in baza art 275alin 2 obliga petentul la cheltuielijudiciare si plata avocatilor inculpatului
Răspuns la discuția Stabilirea incadrarii juridice
nu s a impacat victima cu nimeni pentru ca agresorul nici nu s a interesat de soarta lui cauza am vazut si eu acum ca s a judecat in lipsa victimei pentru ca v am spus avocatul a spus ca nu enevoie sa fie prezent in instanta cauza s a judecat fara martori fara victima si inculpat dince stiu si eu decizia e de naincepere a urmarii penale
Discuție nup
revin acum am citit sentinta instantei de neincepere a urmaririi penale ce ma mira ca a dat asa verdict problema e ca la noi in romania trebuie sa ai bani grei sa ti permiti un avocat bun deci in concluzie vecinul meu s a ales mutilat pe viata si trebuie sa plateasca si cheltuielile de judecata ce mai poate face ca in decizie scrie ca e definitiva si mai scrie ca plangerea e nefondata ,cum se poate ca un judecator sa vada cercificatul medico -legal si sa dea asa o decizie si mai ales a vazut victima in ce stare e ce trebuie sa faca el acum sa s faca dreptate singur E o mare problema la noi justitia ajungem sa fim mutilati pe strada sa fim omorati si cine ne apara procurorul care nu a luat nici o masura in acest caz tot ce vreau sa intreb e mai poate face ceva legal impotriva acestei deciziisi ce anume
buna am o intrebare legata de stabilirea incadrarii juridice ,un vecin a avut un conflict cu un individ care la atacat cu o sabie si i a taiat mana dreapta pana la os tot ce tine de artere ,nerv ,aproape ca a ajuns la spital in ultima clipa dupa ce a pierdut foarte mult sange a fost operat de 3-4 ori pentru reconstructia mainii decat osul nu a fost atins ,Din cate am inteles de la el a angajat un avocat sa se ocupe de cazul lui dar nu stiu cat de loial e acest avocat pentru ca zic eu tot ce a tinut de instanta a fost o singura dat la tribunal si in rest s a eschivat pe motiv ca nu e important sa mearga sedinte ca sa mai aud ca ,cu o zi inainte de instanta a fost prin sat dar nu la clientul sau ci ca si a adus aminte ca are un prieten si nu l a vazut demult Dar sa revin la intrebare cum se face ca instanta a decis ca incadrarea juridica sa nu fie de tentativa de omor ci de vatamare corporala si mai pune victima sa plateasca onorariul sau daune avocatilor paratului si instantei am inteles ca nu acesta a fost procesul de urmarire penal ci a fost pentru incadrarea juridica oare se mai judeca acest caz sau a ramas asa vecinul meu e mutilat pe viata pentru ca el mana o foloseste 60 % si mai trebuie sa plateasca si cheltuieli judiciare
buna seara am o vecina care e gravida in 7 luni in urma cu 4 luni sotul a avut un accident si nu a mai putut sa munceasca acesta fiind asigurat dar sotia nu a fost trecuta la el coasigurat medicul de familie i a zis ca trebuie sa s plateasca asigurarea medicala ca plateste spitalul sau analizele din cate stiam eu si am verificat o gravida fara venituri are dreptul la saistenta medicala ca sigurat fara sa plateasca contributia ce trebuie sa faca in continuare pentru ca analize ce tine de o gravida au fost facute cu plata si ea si a platit si asigurarea multumesc