avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate albastryka

Activitate albastryka

Multumesc mult!Sper sa fie bine!
Sper ca daca mai am probleme sa pot reveni la ajutorul dumneavoastra!
O zi buna si numai bine!
grace_r a scris:

off topic:

Pe un topic asa de lung ... ;) se mai intampla :D
Pe mine in locul doamnei m-ar ingrijora mai mult un eventual proces penal la care s-ar putea ajunge daca parintii fetitei depun plangere.
Pana la urma, in timpul programului de gradinita copilasii sunt in grija si raspunderea eductaorilor, iar pt ce li se intampla copiilor acolo pot fi trasi la raspundere, si asta nu inseman neaprat ca daca fetita a cazut singura nu raspunde educatoare pentru ce se intampla.
Penal raspunzi si daca nu mai ai contract de munca.
Ei, cu aceasat problema m-as adresa, dar in subiectele de drept penal, binenteles.


Nu are cum sa demonstreze ca e vina mea. Chiar daca eram responsabila de grupa respectiva..la 8 copii sub 3 ani...nu-i poti tine pe toti de mana ca nu esti superman!si apoi o sefa care se respecta si se presupune ca stie ce vr4a nu ne cere sa tine copii la umbra pe un covoras artificial pus pe o placa de beton nefinisata!Apoi...nu eram singura ci cu colegele mele si cu restul de copii, ne jucam, fetisa s-a dezechilibrat si a cazut. nu a impins-o nimeni, nu i-a facut nimeni nimik.
Dar o voi lua pe rand!Mai intai sa scap de....firma asta fantastica cu sefii ei fantastici!apoi daca ma va chema la procesul intentat de parinti, gradinitei, ma voi prezenta si abia apoi ma voi gandi ssi voi vedea daca ma da cineva in judecata pe mine pt abuz sau abatere grava!
Va multumesc freeelis, grace_r, tudorvaleriu si tuturor care au incercat sa ma ajute!
Se pare ca am multe la care sa ma gandesc si mai ales trebuie sa-mi fac curaj pt ca la ce mi-a fost dat sa aud azi din gura..."sefei":O....voi continua pe linia asta cu cererea cu acordul partilor si daca nu se rezolva....ma duc la socola ca asa ceva nu am mai vazut in viata mea!
Sper ca nu v-am deranjat prea tare cu problema mea!
freeelis a scris:

Intr-adevar, efectele acordului cu privire la încetarea contractului de muncă se vor produce la data realizării lui sau la data stabilită de părţi....


Atunci poate e mai bine sa renunt la ideea cu demisia cu preaviz pt ca ma incurca si pe mine si firma. Voi incerca luni sa vb cu ei si sa ii dau tot ce vrea si daca tot nu-mi da acordul pt nenorocita aia de hartie.....voi mai vedea de acolo ce mai fac. Am inteles ca pot face o cerere trimisa prin posta prin care sa revin la prima cerere facuta si daca nici la aceea nu vor raspunde le pot face reclamatie la itm.ma tem ca ar fi trebuit sa merg la munca daca nu am primit nici un raspuns scris la cererea aceea.dar de moment ce a inregistrat-o...nu se presupune ca a aceptat-o?
tudorvaleriu a scris:

1. Ati luat-o de la inceput cu aceeasi problema!?
2. Cititi tot ce vi s-a raspuns si veti intelege ce trebuie sa faceti.


Va multumesc!:D Era doar o a doua parere de la altcineva care nu cunostea totata situatia!
freeelis a scris:

Atunci solicitati incetarea c.i.m. cu acordul partilor incepand cu data de 03.08.2009 ... in acest caz nu se acorda preaviz.:)

Mentionez ca are o cerer de acest fel inregistrata cu mentiune sub rezerve. a se astepta acordul conducerii.
Acord pe care de altfel nu mi-l da!
Cererea este datata cu data de 20 iulie!
Ar trebui sa ma duc la munca daca pe cererea aceea am mentionat ca ultima zi de lucru este 20 iulie?
freeelis a scris:

Atunci solicitati incetarea c.i.m. cu acordul partilor incepand cu data de 03.08.2009 ... in acest caz nu se acorda preaviz.:)


Pai astazi mi-a spus ca imi da acordul pt asa ceva cand se va termina vacanta aceea...adica dupa 17 august si numai in cazul in care ma duc la gradinita si imi cer scuze de la ea si de la colege ca le-am jignit si daca ii dau caietul educatoarei precum si sa completez fisa de lichidare!
Nu mi-a dat asa ceva. Trebuia sa-mi dea multe si nu mi-a dat inclusiv plata pe luna iunie si zilele din iulie! Nu vtreau sa-i fac rau dar nici nu vreau sa ma calce in picioare. Ar fi de preferat sa nu o mai vad la fata!Stiam ca se poate face un fel de intelegere sa se anuleze preavizul dar nu stiu cum sa fac. Vreau sa-i trimit demisia cu preaviz prin posta dar atunci ar trebui sa ma duc la preaviz oricum si nu am chef de alte injurii ca cele pe care le-am inghitit azi...de la nesimtita la tarfa ordinara!
De asta intreb ca daca s-ar putea rezolva pana pe 3 august ar fi perfect si pt ea dar mai ales pt mine!
pai sefa a spus ca de pe 3 august pana pe 17 august inchide gradinita pt renovare si pe noi ne da in concediu de odihna. eu as mai avea 2 zile de concediu de odihna..restul ar trebui sa fie fara plata...asa a spus ea...
In cazul asta nu-mi pot da acuma preavizul ca mai sunt 7 zile de luni pana pe 3 august si dupa aceea...
nu stiu cum sa fac sa nu-mi prelungesc preavizul diupa 17 august!
freeelis a scris:

Concediu fara plata se acorda de angajator pe baza cererii facute de catre salariat ... Contractul individual de muncă poate fi suspendat, prin acordul părţilor, în cazul concediilor fără plată pentru studii sau pentru interese personale -a rt.54 C.mun.


Pai si daca se suspenda contractul de munca, nu se suspenda si preavizul demisiei pe perioada concediului fara plata?