avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 795 soluții astăzi
Forum Activitate sindbad

Activitate sindbad

De un an si jumatate pe cartea de munca aveam trecut un salariu de 1300 de lei iar eu luam 2000 de lei net. Acel act aditional l-am semnat pentru ca m-am gandit ca sunt de mult timp angajat la firma si daca asa pot sa ajut sa reduca din cheltuieli, o fac (si ceilalti angajati au semnat). Numai ca se pare ca am cazut in capcana! Concediu ... nu mai tin minte exact, dar din calculele mele niciodata nu am avut mai mult doua saptmani vara si 4-5 zile iarna si nu am facut decat o singura data cerere de concediu (anul trecut).
Contractul meu stipuleaza ca daca imi dau demisia nu ma pot angaja timp de 9 luni la o firma concurenta, insa nu se specifica ce inseamna firma concurenta.
Problema la mine si la colegii mei este ca pur si simplu seful luat-o razna, situatia nu este atat de grava din punct de vedere financiar la firma, pentru aceasta perioada e normal sa fie o activitate mai slaba dar noi in aceasta perioada de vara trebuie sa facem strategia pentru urmtorul an. Cine sa se gandeasca la strategii cand vine seful si tuna si fulgera si ameninta degeaba. Trebuie doar sa reusim sa-l calmam intr-un fel sau altul. Daca nu reusim cu vorba buna atunci cu amenintare.
Nimeni nu vrea sa ramana fara oc de munca in perioada asta si m-am gandit ca daca se ajunge la amenintari sa folosesc plata la gri.
Asa cum am mai spus acum doi ani am primit timp de 3 luni salariul pe card (tot salariul). Nu mai am cardul de la acea banca si nu stiu daca pot sa iau de la banca extrase de cont.
M-am angajat in 2004. Timp de 4 luni am fost cu 4 ore pe zi apoi cu 8 ore pe zi pana in martie 2009.
Intrebare: ce "scris" ar trebui sa fac rost pentru a demonstra ca am luat mai multi bani decat scrie in contract?
freeelis a scris:

Numai ca este c.i.m. cu timp partial , grace_r .... ii trebuie ceva stagiu de cotizare :)

Dar cat am cotizat pana acum nu se ia in calcul? In de cateva luni sunt cu 2 ore, dar pana acum am fost cu 8 ore.
Ce sa aduc scris? Nu va scrie niciodata cu mana lui ca mi-a dat mai multi bani decat este scris. Eventual as putea sa-l provoc la o discutie si sa-l inregistrez, dar asta nu cred ca se pune.
El stie ca nu este in regula cu multe si de aceea pune presiune si face sandal toata ziua, ca sa cedam si sa plecam fara sa punem prea multe intrebari. Daca as sti ca intr-un fel sau altul pot dovedi acest lucru cu munca la gri atunci cu siguranta se va cuminti.
Buna ziua,

de 5 ani de zile sunt angajat la aceeasi firma si niciodata nu am avut tot salariul trecut in cartea de munca. In aceasta situatie nu sunt numai eu ci si ceilalti angajati sau foati angajati. Pana acum acest lucru nu m-a deranjat prea tare insa in luna martie pentru a reduce costurile si pentru a da mai putini bani la stat mi-a facut un act aditional la CIM prin care timpul de lucru se reduce la 2 ore pe zi si un salariu de cca 300 de lei. Problema este ca acum seful face presiuni ca sa-mi dau demisia sau sa-mi iau concediu fara salar. E adevarat ca este criza insa in acelasi timp in domeniul in care lucrez eu in perioada iulie-august tot timpul a mers prost.
La doi dintre colegii mei cand s-au intors din delegatie le-a pus demisiile in fata si le-a spus sa le semneze. Unul a semnat si a plecat, unul nu a semnat si a ramas.
Chestia este ca el vrea sa scape de toti angajatii mai vechi si sa angajeze altii noi. In acest sens pune presiune inutila pe toata lumea, injura si tranteste toata ziua, nu-i convine nimic din ceea ce se face (desi clientii sunt multumiti), intarzie cu plata salariilor cate 5-10 zile. Iar mai nou cand i-am spus ca noi nu vream sa ne dam demisia si nici sa plecam in concediu fara plata el ne-a amenintat ca ne va plati atat cat scrie in contract (adica 300 de lei).
Intrebarea este: cum putem noi sa demonstram ca el a platit mai mult decat este trecut in contract? Daca facem sesizare la ITM si aducem ca martori si unii dintre fostii angajati se poate?
Multumesc mult.