avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1219 soluții astăzi
Forum Activitate rodega7

Activitate rodega7

Buna ziua,as dori sa intreb in ce conditii are deptae si in ce fel pot fi chemat in instanta de catre firma la care am lucrat,in conditiile in care eu mi-am cerut incetarea contractului de munca cu preaviz de 15 zile calendaristice (conform contractului individual de munca).Mentionez ca am facut cerere de demisie deoarece am lucrand la o societate di Franta ca forta de munca inchiriata in regim de interim,Societatea la care eram angajat (o societate din Romania)trebuia sa ne achite saptamanal,indemnizatia de masa,insa de aproximativ doua lui,societatea intarzia cu plata acelei indemnizatii,alegand ca sa renunt la a mai lucra la acea societate,in aceleasi conditii au mai depus cerere de demisie inca 5 colegi de ai mei pe acelesi considerente.Acum Societatea la care am fost angajati,ne-a anuntat ca ne va chema in instanta in baza uni articol din regulamentul de ordine interioara,care spune ca nu putem pune societatea intr-o postura proasta fata de firma la care suntem detasati,considerand ca sa intamplat acest lucru din demisia mai multor persoane in acelasi timp.As dori sa aflu in ce fel ne poate face rau aceasta societate si daca au dreptate,cu toate ca prin intarzierea platii indemnizatiei,pe motiv ca nu a platit partea franceza (cu toate ca noi am considerat ca fiind angajati ai societatii din Romania,ei erau datori catre noi pentru serviciile noastre si nu partea franceza)iar in acest moment societatea incearca sa se dezvinovateasca prin sustinerea ca de fapt ei au platit totul la timp,i-ar noi nu avem nimic la mana cum ca ei au intarziat cu platile,dar am putea cere cateva extrase de cont in anumite situatii. Va multumesc.
Este adevarat ca,un credit neachitat o perioada mai mare de timp (cativa ani) se prescrie ,daca o persoana care a contractat un credit (presupun ca nu conteaza suma,deoarece situatia este aceeasi)nu l-a platit,acel credit se presrie,in cazul in care creditorul,respectiv banca nu au mai luat legatura in nici un fel cu acea persoana? Sau creditorul poate veni si dupa 10 (zece)ani sa-si ceara inapoi suma imprumutata si trebuie achitata cu tot cu dobanzile si comisioanele aferente,pe intreaga perioada in care creditul nu a mai fost rambursat? Va multumesc.
Este adevarat ca daca lucrez in strainatate,ca detasat,angajat fiind la o societate din Romania,la incetarea contractului de detasare i-mi pot recupera o anumita suma de bani pentru munca depusa in acel stat in afara salarilui primit?sau acea suma intra in posesia societatii la care mi-am desfasurat activitatea? Va multumesc.