avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Activitate cris ama

Activitate cris ama

(6) Proiectele de hotarari pot fi propuse de consilieri locali, de primar, viceprimar sau de cetateni. Redactarea proiectelor se face de cei care le propun, cu sprijinul secretarului unitatii administrativ-teritoriale si al serviciilor din cadrul aparatului de specialitate al primarului
art. 45, alin (6), Legea 215/2001

Art. 44. - (1) Dreptul la iniţiativă pentru proiectele de hotărâri ale consiliului local aparţine primarului şi consilierilor.
OG 35/2002
Am avut si eu un stagiu de 6 luni intr-o functie asemanatoare. Am dat concurs si am facut parte din aparatul permanent al consiliului local. Consilier juridic, evident. Dupa 6 luni in care m-am luptat din rasputeri sa conving consilierii ca sunt salariatul lor si nu al primarului, acesta din urma a reusit sa scape de mine initiind un proiect de hotarare prin care desfiinta aparatul pe motiv ca suntem prea costisitori (eu si colega mea) pentru bugetul local. Asta la 2 zile dupa ce mi-a notificat ca nefiind corespunzator profesiei la sfarsitul perioadei de proba contractul de munca imi inceteaza. Partea haioasa este ca in momentul in care mi-a semnat contractul de munca eu lucram deja de 4 luni (motiv pentru care am sesizat ITM-ul care i-a aplicat o amenda de 4.000 RON). Evident, am atacat in instanta decizia de desfacerea a contractului de munca, am castigat, dar dupa aceea ar fi trebuit sa atac in contencios HCL de desfiintare a aparatului permanent. Bataie de cap, tinand cont ca in paralel mai aveam trei contracte de munca la societati private. Revenind la intrebare, contractul dvs de munca e pe durata nedeterminata, deci, nu are nici o legatura cu mandatul consiliului local. Singurii care sunt angajati pe durata de maxim patru ani (durata mandatului de primar) sunt consilierii personali ai primarului, conform legii 215/2001. Parerea mea e sa nu va faceti griji si in ultima instanta sa-i actionati in judecata. Presupun ca stiti ca o imputernicire de reprezentare in instanta a consiliului local e valabila doar cu semnatura presedintelui de sedinta. Puteti specula lucrul asta. Succes(uri)!