avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 425 soluții astăzi
Forum Activitate friend

Activitate friend

Buna ziua,

Ma intereseaza urmatoarele aspecte legate de hotararea de guvern disponibila la adresa de internet:
[ link extern ]
si mediatizata de avocatnet.ro la adresa de internet:
www.avocatnet.ro/content/art...

As dori cate un raspuns la urmatoarele aspecte:
1) Va rog sa-mi trimiteti un link la care sa gasesc pe internet continutul legii care prevede aceasta indemnizatie (cred ca este vorba despre legea nr. 239/2009 - modificarea OUG nr. 148/2005 si probabil si de Legea nr.240/2009) si va rog sa-mi confirmati daca aceasta modificare legislativa prevede acordarea indemnizatiei pentru cresterea copilului si persoanelor care urmeaza cursurile de zi ale invatamantului preuniversitar si universitar, organizat potrivit legii, cu conditia ca aceste cursuri sa fie frecventate fara intrerupere, fiind exceptate de la indeplinirea acestei conditii persoanele care au intrerupt cursurile din motive medicale.

2) Ma intereseaza totodata de la ce data calendaristica se aplica aceste prevederi ale legii care acorda indemnizatia de 600lei lunar si pentru mamele studente? Adica de cand anume o mama studenta care va naste in curand se poate adresa autoritatilor sa ceara acesti bani?

3) Si va rog totodata sa-mi confirmati daca e suficient ca o mama sa se inscrie la o facultate inainte de a naste (daca are norocul acesta) pentru a fi posibil a primi acesti 600lei/lunar timp de 2 ani?

4) Daca fata insarcinata naste inainte de a se inscrie la facultate...mai poate primi acesti 600lei lunar din momentul inscrierii la facultate?

5) Care sunt categoriile de scoli care fac parte din invatamantul preuniversitar? Scolile profesionale se inscriu in aceasta categorie a invatamantului preuniversitar? Sau doar scolile post-liceale?



Exprimandu-mi speranta ca imi veti raspunde cu amabilitate la cele 5 puncte de mai sus, va multumesc deosebit de mult pentru informatiile furnizate,


Cu deosebita stima,
Mihail Nicolas