avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Activitate july_pink2003

Activitate july_pink2003

Va rog sa-mi specificati daca tichetele de masa sau cele cadou sunt deductibile ptr. angajator si ce costuri implica atat ptr firma cat si ptr angajat.
Multumesc
In concluzie: daca mi se va desfiinta postul cu art. 65 (1) nu mi se va inputa sa returnez prima de incadrare?


Inca nu am primit raspuns la cele 2 intrebari ale mele...
Astept un raspuns.
multumesc


Neclaritati:
1. Sa inteleg ca poti sa beneficiezi ori de prima de incadrare ori de prima de instalare? sau se refera la faptul ca se depun cereri separate si se platesc tot separat?
2. In cazul in care dupa cateva luni (3 luni) angajatorul concediaza angajatul-beneficiarul acestor prime, ce se intampla?
Multumesc.


Art.75^1
(1) Prima de incadrare si prima de instalare, prevazute la art. 74 si art. 75, denumite in continuare prime de mobilitate, se acorda, la cerere, in conditiile art. 74 si art. 75, si somerilor de lunga durata inregistrati la agentiile pentru ocuparea fortei de munca, care nu beneficiaza de indemnizatie de somaj.

(2) Prima de incadrare prevazuta la art. 74 nu se cumuleaza cu prima de instalare prevazuta la art. 75.
Neclaritati:
1. Sa inteleg ca poti sa beneficiezi ori de prima de incadrare ori de prima de instalare? sau se refera la faptul ca se depun cereri separate si se platesc tot separat?
2. In cazul in care dupa cateva luni (3 luni) angajatorul concediaza angajatul-beneficiarul acestor prime, ce se intampla?
Multumesc.
Am fost azi la ANOFM Buc sa depun dosarele ptr. primele de incadrare, respectiv instalare. Contractul era din 23.04.2014, inregistrat la ITM cu data de 24.04.2014, cu data de incepere a activitatii in 28.04.2014, durata nedeterminata, timp partial 2h/zi. Somajul imi va expira pe data de 30.04.2014.
Mi s-a spus ca nu pot beneficia de aceste prime deoarece trebuie sa fiu angajata cu program normal de 8h/zi. Cum este corect?
In cazul in care corect este de 8h/zi si angajatorul imi face un act aditional in care imi modifica timpul de la 2 la 8h/zi cu data inreg. in Revisal de azi 28.04.2014, pot sa depun aceste dosare?
Din punct de vedere al angajatorului, acesta poate sa beneficieze de vreo subventie sau facilitate de la stat? Mentionez ca sunt parinte a 2 copii minori, studii superioare, iar tatal nu lucreaza (sunt unic intretinator al familie). Ce conditii trebuie indeplinite ptr. mine si angajator?
Multumesc.
Conteaza daca ma angajez cu timp partial sau normal?
Cu ce salariu minim pot sa ma angajez la 2 h/zi, functia economist, studii superioare?
Care sunt taxele aferente salariului minim care trebuie sa le plateasca PFA-ul?
Pot sa ma angajez la un PFA ce isi desfasoara activitatea la mai mult de 50 km de resedinta mea? Daca da, pot beneficia de prima de mobilitate, respectiv cea de instalare? Specific ca momentan sunt in somaj pana la 30 aprilie 2014.
Primele sunt lunare sau se dau o singura data?
Ce alte conditii trebuie sa indeplinesc ptr. a putea beneficia de aceste prime?
Multumesc.
Buna ziua,
Incepand cu data de 30 iulie 2013 beneficiez de indemnizatie de somaj in valoare de 538 lei. Am 2 copii minori cu alocatie de 242 lei (in total).Sotul nu lucreaza.
De ce ajutoare de la stat pot beneficia?
Detin o firma romaneasca platitoare de TVA. Doresc sa inchei un contract de consultanta cu o firma belgiana, consultanta se va derula pe teritoriul Romaniei.
Ce fel de contract trebuie sa fac? Este legala acesta operatiune? Cum trebuie sa facturez cu tva sau fara? Mai trebuie si alte demersuri facute?
Multumesc.
Răspuns la discuția calcul concediu medical cod 01
Daca am urmatoarea situatie:
-concediu medical febr. initial 25-28 febr
-concediu medical martie in continuare- toata luna
La calculul lunii febr cele 4 zile se platesc de catre firma, iar a cincea zi se ia din concediul lunii martie (prima zi)?sau nu ?
Multumesc